Thread: Spartacus
View Single Post
Old 28 Feb 2010, 14:59   #1
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Spartacus

Ma uitam la Med Man, si intr-o pauza publicitara un calup promo anunta un nou show "state of the art", numit Spartacus. Nu mi-a placut deloc filmul din 60. Kirk Douglas nu avea ce cauta in rolul unui gladiator, avea o figura prea americana. In fine, e 2010, m-am gandit ca o fi ceva in genul serialui HBO, Rome.
E si nu e. Seamana putin cu Rome, insa se vede ca bugetul e cu mult mai mare, si nu se limiteaza la scene in incaperi, cu cadre stranse pe figurile actorilor. In primele minute te vei gandi imediat la Gladiator. Practic tot episodul 1 e prima jumatate din Gladiator. Dar apoi, apoi te loveste stilul impus de 300. Sange, sange, sange! Si tehnica aia cu slow motion-uri. Atmosfera e aceeasi, de benzi desenate, de manga as putea spune chiar, din cauza cantitatii intentionat exagerate de sange ce tasneste din fiecare lovitura de sabie. Povestea e buna, adica e Spartacus, ce altceva ai vrea mai mult, personajele ies in evidenta, dialogurile sunt bune pentru genul asta de film, actorii sunt chiar buni, veti vedea cateva fete cunoscute, si grafica te va tine cu ochii lipiti de ecran.
Daca nu ati auzit inca de serialul asta, cred ca veti auzi in curand. Se anunta un mare succes de public.
Ca o parere parere personala, cred ca se observa o schimbare de atitudine in show-biz-ul american. Adica, apar show-uri din astea mai de refulare, mai "barbatesti", cum e Mad Man, sau Dexter, sau Spartacus. Cred ca e un efect al unei societati din ce in ce mai restrictive in a te lasa sa gandesti "incorect".
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif