View Single Post
Old 01 Oct 2011, 16:20   #321
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Viena, Septembrie 2011

Salut tuturor,

Iata pe scurt impresiile din VIena, asa cum tocmai am vazut-o eu anul asta. De mentionat ca in Viena am petrecut mai bine de doua luni, in mai multi ani, asa ca pozele poate nu-s foarte reprezentative, cu mici exceptii poate (mai exact n-am repetat pozele facute in aceleasi locuri in alti ani).

In primul rand de data asta mi s-a parut mai uzata, vizibil mai corodata si obosita decat alta data. Sa fie vinovata criza? Sau Globalizarea? Si pentru ca veni vorba, enorm de multi turci, indieni, africani si asiatici. Auzeai frecvent limba romana, in special in zonele comerciale, dar culmea, putini tigani! Mult mai putini tigani decat in alti ani, lucru imbucurator. Ceva nu le mai prieste lor acolo se pare, si n-ar fi rau sa ne spuna ce insecticid au folosit...

Obiectivele turistice? Multe, enorm de multe dar din pacate - iarasi din pacate - multe inca in renovare sau invadate de side-shows, circuri, afise care strica toata atmosfera. Daca partea cu renovarea e binevenita si demna de admirat, chiar cu pretul unor imagini caraghioase - vezi statuia invelita - alte initiative sunt stupide. De exemplu circul Roncali care vine in fiecare an si ocupa superba piata de moda veche din fata Rathaus. Ce sa mai zic de conferinta privitoare la cancerul de san, pe care edilii lor au gasit de cuviinta sa o marcheze cu o panglica bonbonie taman pe maiestuosul sediu al parlamentului... Sigur, mai sunt o serie de stupizenii de sculpturi moderne din fier si sticla sau "Monumentul ostasului sovietic", dar nu astea sunt reprezentative pentru frumoasa Viena.

Am cam vazut toate punctele de atractie turisitca si in total vreo 15 muzee, in unele dintre ele am fost chiar de mai multe ori pentru a vedea expozitiile speciale. As putea face o lista, dar pe scurt recomand suita de muzee KHM, Belvedere si Palais Lichtenstein (chiar si Schönbrunn, cu celebra sa gradina sa zoologica si Wagenburg). Va mai trece ceva vreme pana voi merge iarasi in Viena, pentru ca deja pot sa-l fac pe ghidul, asa de bine o cunosc (stiu, vorbesc de parca m-as fi dus la Eforie Sud, ca in fiecare an, asemeni pensionarilor tipicari)...

Predominante sunt pozele din Prater, dar exista si ceva poze cu biserici, statui, zone ultra-centrale... Pentru cei curiosi, o selectie se afla pe https://picasaweb.google.com/1143339...Septembrie2011

Am incercat sa le plasez pe forum, dar n-am reusit nicicum. "Your file of 62.6 KB bytes exceeds the forum's limit of 39.1 KB for this filetype." Aceasta limitare descurajeaza complet upload-ul de poze. Ma mir cum au reusit altii sa faca upload de peste 100k...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif