Thread: 300
View Single Post
Old 28 Aug 2008, 12:37   #227
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Bogie:
Originally Posted by Pauline Kael:
Frumosule,ce ai scris dumneata mai sus(alambicat si amalgamat de ma apuca ipohondria) nu ma impiedica sa mai cumpar doua trei DVDele cu "300" si sa-l mai vad de cel putin doua ori.

Cumpara, draga, DVD-urile alea si uita-te la el de cate ori poftesti (mai erau unii care se uitau la Lord of the Rings sau Matrix pana la dementa; fiecare cum il taie capul).
Pe ALS nu-l injur (sper ca nu la mine te-ai referit), nu sunt nici traditionalist, nici constipat (desi si Transformers mi s-a parut un jeg).

Bogie a scris mai demult:

Quote:
fanii hardcore s-au bucurat afland ca un critic le confirma capodopera (desi ei sunt lobotomizati de imaginile sulitasilor musculosi, de basinile patriotice si machismul ridicol); au aparut apoi pretinsii rafinati, nici macar snobi ci afectand snobismul, incercand sa-si etaleze bun-gustul, incercand sa declare filmul o creatie de valoare

Bogie,eu nu am facut nici o referire directa la tine,btw,enchantee.N-am vazut Transformes,am auzit ca e cu niste roboti,si nu prea am chef de el.
Care fani hardcore?De obicei astia critica cel mai mult filme ca "300".Eu n-am vazut ca aia aveau muschi,mi s-a parut firesc daca toata ziua isi trageau la gioale sa nu le atarne celulita ca in picturile lui Rubens cu Eros si cu femeile alea de 1,70 m cubi(de precizat ca admir f mult pictura lui Rubens)."Basinile patriotice",ete na,n-ai citit Odiseea? Sau de cand faptele epopeice(chiar si surogat sau usor kitsch) sunt de negat ,(asa cum a devenit o fitza,mai ales printre intelectuali sa negi religia sau crestinismul."Machismul ridicol"sau empiriocriticism desuet,sau "femeia eeeterna poveste" sau misoginism si misandrism,bla bla.Sa stii ca matriarhatul mai functioneaza la pachiderme,animale superioare noua din multe puncte de vedere
Cu ultima parte sunt de acord,nu e o creatie de valoare,dar e un film bun,modern,divertisment de calitate,mie mi-a placut.Nici oracolul si regina nu ti-au placut?Machist ,machist dar cat...
Vine si "Watchmen".
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif