Thread: Scopul filmului
View Single Post
Old 14 Dec 2009, 19:31   #1
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Scopul filmului

Da,pai asta ma cam preocupa pe mine “de trei zile-ncoace”.
Definitiile mele preferate provin de la Tarkovsky- de a oferi un raspuns la intrebarea privind sensul vietii sau macar sa puna aceasta intrebare-si de la Sterne(sincer,nu stiu cine-I tipul dar il citase Radu Jude intr-un interviu pentru Film Menu)-sa descrie firea omeneasca.De fapt, Jude spunea ca daca filmul are un scop atunci poate ca…E in afara intelegerii mele cum poate un om sa intreprinda un proiect atat de masiv-un film-fara a avea un scop bine definit.M-am oprit la aceasta viziune deocamdata dupa ce teoria mea s-a scuturat pe rand de concepte precum informare,imitatie sau entartaining.

Din cate am inteles eu, cel mai important la filmul adevarat e ca acesta sa aiba o tema “spiritual-filosofico-moral-umana”(scuzati expresia!).Asta explica si reactiile unora:Fellini era impotriva filmului istoric iar Jacques Audiard,s-a declarat impotriva filmului social.Cred ca filmul politic-ca tot se discuta acum si despre el-intra in aceeasi categorie(non-arta),nu?

Asadar,in speranta ca nu ma veti trimite la biblioteca-desi ,categoric ,o merit-va invit sa filosofam un pic:care este scopul filmului?

Last edited by Federico : 15 Dec 2009 at 22:31.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif