Thread: best of 2007
View Single Post
Old 19 Jan 2008, 09:24   #20
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Am vazut aseara Eastern Promises si mi s-a parut excelent...un Godfather al vremurilor noastre si dupa parerea mea cel mai bun film din 2007. Una din chestiile care mi-a placut cel mai mult a fost ca (spre deosebire de indivizi gen Polanski) Cronenberg n-a ignorat problemele de limbaj si cultura...accentele nu suna fals si reactiile tuturor personajelor sunt f. naturale.

Un alt film care mi-a placut foarte mult a fost Girl Next Door (nu cel cu Elisha Cuthbert, ci asta: http://www.imdb.com/title/tt0830558/ ). Un exemplu de "realitatea bate fictiunea" care m-a oripilat si fascinat in acelasi timp...mai ales prin faptul ca in afara de tipa din rolul principal sunt folositi actori copii, nici nu vreau sa-mi imaginez ce parinte e de acord ca fiul sau de 12 ani sa primeasca bani pentru simulare de viol si tortura :shock:

Control iarasi mi-a placut, dar cred ca e mai mult pentru fanii Joy Division...oricum, cred ca oricine poate aprecia stilul de filmare si abordarea mult diferita de filme ca Walk the Line sau Ray.

As mai mentiona si Ratatouille si The Simpsons Movie, primul e o reala capodopera de animatie iar celalalt demonstreaza ca si dupa 20 de ani, creatorii serialului pot scoate un material poate nu foarte original, dar care capteaza perfect ideea de ENTERTAINMENT.[/b]
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif