View Single Post
Old 17 Jun 2012, 01:20   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Despre oameni si melci

L-am vazut asta seara la TIFF Sibiu. Sincer nu ma asteptam sa fie atat de comercial.

Fabrica ARO se desfiinteaza si directorul oneros incearca sa o vanda unor francezi la fel de dubiosi. Liderul de sindicat vine cu ideea donarii de sperma pentru a salva fabrica. Avem aici in esenta o comedie usoara, de consum, fara nici cea mai mica pretentie de film de arta. In conditiile astea adevaratul barometru e reactia publicului larg, iar in Piata Mare cei aproximativ 2000 de spectatori au parut satisfacuti. Au fost insa doar 1-2 momente in care s-a ras in hohote. Povestea de dragoste intre un francez tanar (interpretat foarte prost de actor) si o secretara nu functioneaza deloc. Mai mult succes au portretizarile muncitorilor din fabrica si a familiilor lor,.

Eu m-am plictisit de moarte, dar eram departe de audienta tinta a filmului. De fapt mi-e cam neclar care e audienta tinta - muncitorii care sunt personajele pozitive ale povestii si nu prea cred ca se vor inghesui in cinematografe ca sa-l vada.
  Reply With Quote sendpm.gif