Thread: "Caligula"
View Single Post
Old 17 Oct 2009, 07:53   #8
cuntss
Junior
 
cuntss
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Originally Posted by Gospin:
Originally Posted by cuntss:
Fiind un film istoric,mie mi se pare just sa transpui si orgiile pe pelicula,dat fiind faptul ca istoria trebuie relatata cit mai aproape de adevar.
Oricum din cite imi aduc eu aminte romanii isi tineau nevestele mai mult de decor si sa le faca urmasi,in timp ce ei erau mai mult preocupati de homosexualitate.
Nu`s chiar asa sigur, eu stiu cu totul altceva, oricum n-o sa ma apuc sa dezbat acest subiect!

Dc.esti asa sigur ia baga o citire in rindurile de mai jos:

Homosexualitatea in lumea romana -„Vietile celor 12 cezari” -de Suetonius:

"...Sunt deja celebre cazurile imparatilor romani implicati in relatii sexuale cu parteneri de acelasi sex. De fapt, dintre cei 12 imparati pomeniti de istoricul Suetonius in celebra sa lucrare „Vietile celor 12 cezari” ( de la Cezar si pana la Domitian), doar doi monarhi nu au avut relatii cu alti barbati, Octavian Augustus si Claudius I. Mai mult, Nero este considerat primul imparat roman care s-a casatorit cu un sclav, practica reluata circa doua sute de ani mai tarziu de imparatul roman de origine siriana, Elagabal.

Nici chiar dupa incheierea dinastiei Iulio-Claudine, dinastie in care monarhi precum Tiberius, Caligula sau Nero socasera prin preferintele sexuale si prin excentricitati, moravurile de pe tronul Romei nu aveau sa dispara. Traian, si apoi Hadrian, sunt doar doi dintre monarhii ale caror inclinatii homosexuale nu mai constituiau un secret pentru nimeni. In fapt, Traian era acompaniat in toate campaniile militare, inclusiv in cele dacice, de amantul sau, alaturi de care se afisa ostentativ, ori de cate ori avea ocazia. Nu mai putin important, Hadrian a fost pe punctul de a duce imperiul catre un dezastru politico-economic dupa moartea neasteptata a amantului sau, Antinous, in anul 130..."
cuntss is offline   Reply With Quote sendpm.gif