View Single Post
Old 13 Jul 2009, 13:12   #2
han.solo
Junior
 
han.solo
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 33
Intr-o versiune extended ideea scenariului original nu este alterata, spre deosebire de cum se-ntampla (in general) in versiunea Director's Cut. De acord? Pe de o parte, sa ne gandim ca scenele unui film trebuiesc dozate cu atentie: daca se depaseste un anumit prag, poate deveni plictisitor; o scena in plus poate muta centrul atentiei spre altceva, poate strica ritmul, "alchimia" filmului. Pe de alta parte, versiunea extended are avantajul ca poate corecta anumite secvente filmate sau editate neglijent in versiunea originala, de cinema.

Acum, referitor la alta intrebare a ta. Cine poate stii daca ciopirtirea filmelor se face voit, pentru ca studioul sa anunte, peste cativa ani, o versiune extended sau daca e vorba doar de neglijenta? Oricum, pe un DVD se adauga bonusuri: making-of-uri, interviuri, etc. La un film de actiune imi dau seama ca raman o droaie de secvente pe dinafara. Nu cred ca un film (de exemplu "Piratii din Caraibe 3") are un plot "voit" confuz (voit, ca sa scoata o versiune extended ulterior), cred ca e vorba de neglijenta (poate ca in viitor va fi "extins", mai stii ?). Cred ca-un lucru este cert: pentru fanii devotati ai unui film de actiune, ai unui cineast sau actor, versiunea extended este un "must see".

Pentru mine un film bun este acela pe care-mi vine sa-l urmaresc over and over again, si deci care mi-ar placea sa-l am la indemina, desi n-am nevoie neaparat sa vad o alta versiune. Si mai este si-o chestie de gust! Mie unul, de exemplu, versiunea extended a filmului "Apocalypse Now" mi s-a parut prea lunga, dar n-am vazut versiunea originala, ca sa pot compara (si nici nu-s prea curios, sincer, m-am saturat de-atita jungla Glumesc, e un film OK!), asa ca nu-mi pot da exact seama ...

Daca un film este de preferat a fi transmis la televiziune in versiune extended? Da si nu. Pe de o parte da, pentru ca, filmul avind succes deja, cateva scene in plus nu strica: cei care l-au mai vazut vor descoperi si ceva nou, iar cei care nu, ... neavind ce diferente sa sesizeze, intra cam in acelasi tip de audienta. Pe de alta parte poate ca nu, fiindca atentia majoritatii ("marii majoritati" a) publicului de televiziune comerciala este mai fragmentata decit, sa zicem, a unui cinefil, si asta nu doar datorita reclamelor, iar citeva minute in plus poate conteaza, si de aici ar rezulta si o tentatie mai mare de-a schimba canalul...
han.solo is offline   Reply With Quote sendpm.gif