View Single Post
Old 18 Aug 2012, 18:58   #10
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Twinsen:
Cred ca esenta lui Made in Hong Kong e un anume idealism adolescentin, care e universal. O dorinta de a trai viata dupa propriile reguli sau deloc. Si pe de alta parte e o creatie vizuala aparte, dar eu sunt mai putin preocupat de asta.

Nici filmele americane nu stau sa-ti explice ca actiunea se petrece intr-o democratie si ca politia are juridictie doar in stat in timp ce FBI-ul in toata tara, ca negrii sunt o populatie cu o rata mare a infractionalitatii etc etc. Daca vrei sa intelegi contextul mai larg, poti sa iei filmul ca o ocazie de a citi despre Hong Kong si a invata lucruri noi, dar cred ca lucrurile astea sunt secundare si chiar daca nu le stii, nu te impiedica sa intelegi spiritul filmului.

Asta am și făcut. Am căutat repede pe net să văd care-i treaba cu triadele alea. Cât despre idealismul adolescentin, i-am dat credit pentru asta, atunci când am remarcat că pelicula este minunată mai ales când insistă pe acel trio format din personalități foarte distincte. Nu am fost sold însă pe latura crime a producției, pentru că este greu să înțelegi cam cum arată organigrama crimei organizate din Hong Kong, cu atât mai mult cu cât regizorul n-are niciun interes să ne-o prezinte.

Ai făcut o comparație cu filmele americane. Păi, deși uneori poate părea nedrept, popularitatea filmelor de peste ocean face ca faza "This is America" să nu mai fie necesară. Cred că toată lumea știe cum este în SUA, însă puțini pot spune asta despre Hong Kong.

Last edited by robertsandu : 18 Aug 2012 at 19:30.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif