View Single Post
Old 17 Jan 2015, 18:11   #1660
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Stai sa vezi ce invataturi capat eu din ''In raspar '' cartea lui Huysmans pe care am inceput s-o citesc ieri . E vorba de Jean De Esseintes, ultimul vlastar al unei familii de nobili , un pervers vlaguit de rele si ajuns impotent . Acolo rafinament , estetism si decadenta cat cuprinde .

Isi aminteste nenea asta de un pusti de 16 ani pe care l-a intalnit candva si pe care a hotarat sa-l duca pe calea cea buna . La dus la un bordel de lux si ''i-a facut cinste '' .In plus i-a platit acestuia un abonament de 3 luni in amintitul stabiliment apoi i-a taiat brusc finantarea sperand ca micutul mucos( devenit dependent de viciul luxos )sa se transforme intrun infractor dispus sa faca orice pentru a-si finananta dezmaturile . Totul pentru a mai forma un dusman impotriva societatii pe care-o ura
Strasnic profesor in ale vietii hatisuri

Ma gandeam la absenta unui asemenea ''model '' care sa-mi deschida ochii in frageda mea tinerete
cand am luat o cazatura pe o pojghita de gheata tocmai cand ma intorceam de la munca . Nu m-am lovit tare , dar mi-am murdarit un pic pantalonii .
Ce vicii , ce profesori ??? Pana sa-ti vina viciul de hac , iti rupe gheata gatul .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif