View Single Post
Old 13 Jul 2009, 13:17   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by miercuri:
In SUA a primit R rating, adica nimeni sub 17 ani nu are voie neinsotit si si din partea lor mi se pare un pic deplasat avand in vedere ca descrierea de la PG-13 e asta:
Quote:
PG-13 - Parents Strongly Cautioned (1984-Present)
Some material may be inappropriate for children under 13.

May contain moderate language, minimal strong language, some explicit nudity, intense violence, gore, some sex, or mild drug content. This is the highest unrestricted rating.
Milk se incadreaza aici, dupa parerea mea. Iar in Romania, interzisul sub 18 il punea pe aceeasi treapta cu filme ca Saw V, ceea ce e absurd.
In multe alte tari vad ca a primit un rating mai de mijloc, putine l-au interzis minorilor. Francezii i-au dat audienta generala...
Chiar cred ca a fost ok ca i-au schimbat ratingul. Filmul e din multe puncte de vedere didactic si poate ajuta o persoana cu anumite retineri sa treaca peste unele prejudecati.

Da dar francezii au o alta politica fata de filme, decat avem de exemplu noi. Ei duminica nu dau filme la tv, ca sa mearga lumea la cinema. Normal ca atunci cand iti cultivi publicul intr-un anumit fel, si cand cultivi ideea de arta, poti sa dai un rating mai lejer.

Dar gandeste-te la publicul romanesc mancator de popcorn si seminte. Ok, sa zicem ca la noi nu se pune problema sa te dea cineva in judecata ca l-ai "agresat vizual cu un film despre homosexuali nesemnalizat ca atare" (cum este posibil sa fie interpretat de multi spectatori rigizi - sa avem totusi in considerare si reactiile pe care publicul le are uneori la Gay Parade), chestie care ar fi posibila in State (ca la ce motive cretine de judecata invoca, nu m-ar mira sa aud de un astfel de caz). Deci sa zicem ca n-am ajunge la stadiul asta. Dar tot faci un deserviciu filmului si mai ales celorlati spectatori (car eintra in cinematograf in perfecta cunostinta de cauza).

Eu privesc ratingul de interzis minorilor sub 18 ani ca un mod de a proteja filmul, nu ca un deserviciu.
Nu stiu de ce faptul ca doua filme au acelasi rating insemana ca sunt si acelasi lucru. Nu cred ca trebuie pus standardul de interzis-18 doar pentru Saw V (sau cat e) si pentru celelalte filme trebuie facut prin comparatie. Saw isi primeste ratingul pentru un aspect, Basic Instinct pentru altul, Fight Club pentru altul si tot asa....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif