Thread: Western
View Single Post
Old 31 Jan 2011, 17:46   #14
Dl.cinematic
Veteran
 
Dl.cinematic
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 147
Originally Posted by zxcvbnm:
directia carte – film arde mai bine. (invers nu mai poti avea o lectura serioasa nici daca vrei). adevarul, apoi fictiunea. parca westernul (filmul) are alt gust.

pentru westernul contemporan se poate sari peste ce-am zis.


E cumva peiorativă afirmaţia de mai sus? Mi se pare că desconsideri variantele "moderniste" ale genului...Greşesc?
Dacă iau în considerare şi "repulsia" pe care o ai faţă de remake-ul la "True grit" al fraţilor Coen, m-aş aventura să răspund în locul tău că NU greşesc. Eu nu pot să-ţi dau dreptate sau, pe cealaltă parte, să te contrazic, pentru că nu mă pricep la Western.

Din cauza asta, o să-l citez tot pe Bazin, dintr-un articol publicat în Cahiers du Cinema 74, aug-sept 1957 (traducerea poate fi criticată, îmi aparţine...):

"Problema fundamentală a Western-ului contemporan constă, fără nicio îndoială, în dilema dintre naivitate şi inteligenţă. Astăzi, în cele mai multe din situaţii, Western-ul nu mai poate continua să fie simplu şi tradiţional ori, poate face asta, însă va fi considerat vulgar şi prostesc. Cu toate acestea, un întreg sistem de producţie de atfel de filme, bazat pe reducerea costurilor, continuă să funcţioneze şi în prezent. Problema ar fi că de la Thomas Ince şi William Hart, cinematograful a evoluat. Un gen convenţional şi simplist, care se prevalează de caracteristicile sale primitive, Western-ul este obligat să devină adult şi inteligent dacă doreşte să se alăture producţiilor demne de a se bucura de o atenţie critică din partea publicului. De aici, şi apariţia western-ului psihologic, în care predomină temele sociale sau cele (mai mult ori mai puţin) filosofice...Frumuseţea Western-ului decurge din spontaneitatea sa şi inconştienţa perfectă a aspectelor mitologice dizolvate în acesta, precum sarea în mare..."

Pot folosi acest citat să te conving că, poate, True Grit ar putea fi altceva decât un simplu remake? Eu nu l-am văzut încă, dar mă aştept ca accentele să fie puse (?) diferit faţă de varianta din 1969...
__________________
"Comedy is tragedy plus time".

Last edited by Dl.cinematic : 31 Jan 2011 at 19:24.
Dl.cinematic is offline   Reply With Quote sendpm.gif