View Single Post
Old 14 Mar 2016, 22:50   #3866
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Just my two cents: Nu e nimic imuabil sau inefabil (sau alte cuvinte frumoase) care sa caracterizeze "natura si conditia umana". Suntem doar o alta veriga intermediara (sau, poate, un drum inchis) intre diferitele specii de primate care au existat, exista si vor exista pentru o "scurta" perioada de timp on our "pale blue dot". Putem, daca asta ne face sa ne simtim mai bine sa alegem anumite limite temporale si sa spunem ca exact intre ele am trait noi, "adevaratii" oameni dar e la fel de arbitrar ca majoritatea sistemelor/categoriilor/unitatilor de masura pe care le-am inventat.
Iar ingrijorarea lui Twinsen cu privire la tehnologia care submineaza experientele autentice umane imi aduce aminte de teama unora de a se lasa fotografiati convinsi fiind ca in fotografie ramane captiv o parte din suflet (sigur nu e cea mai inspirata comparatie, dar chiar nu e gandita ca o jignire).
Eu nu inteleg care ar fi exact problema in faptul ca s-ar putea ca "un software sa ajunga sa creeze filme mai bune decat un regizor uman". Faptul ca sunt create de un software sau ca sunt mai bune? Pentru ca in primul caz meritul e, in ultima instanta. tot al oamenilor care au creat software-ul iar in al doilea...well, ar fi putin arogant din partea noastra sa presupunem ca daca momentan detinem monopolul in productia de Arta si Cultura, lucrurile ar trebui sa ramana mereu asa.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif