View Single Post
Old 22 May 2007, 21:52   #6
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Filmul Cult Romanesc

Originally Posted by omulrosu99:
decalr filmul romanesc muncitoresc film cult.......
Avem un comunist printre noi. :lol:

Originally Posted by omulrosu99:
cine vrea sa facem un cineclub de film cult romanesc.... avem vreo 500 de titluri si citiva regizori dezorientati in viaþã...
Cine?

Originally Posted by omulrosu99:
eu mi-as dori sa il intilnesc pe mircea dragan sau pe iulian mihu cu 'marele singuratic'.... eu ii privesc pe acesti oameni cu acelasi deliciu ca pe niste criminali in serie cu prezente metafizice... cu motivele lor extraordinare si mesajele lor superbe si transcedentale pierdute sub patura groasa a conventiilor morale culturale si sociale....
Apropo de Iulian Mihu, regizorul a iesit jenant din scena vietii cu excrementul Dublu Extaz. Filmul este atat de prost, cu greu am rezistat sa-l vad. Am fost la premiera si am zis sa nu plec ca imi daduse invitatia cineva care lucrase la film si care era langa mine. Se stie ca Mihu avea un apetit pentru actori neprofesionisti (un ex. : alegerea inspirata a interpretului lui Mos Costache din Felix si Otilia -imi scapa numele), dar in Dublu Extaz distribuie intr-un rol important un sofer de TV de la fosta Cinerom, care in afara de un penis urias pe care tot il arata pe durata filmului nu mai are nimic. Dublu Fas a rulat la premiera (doh!) si fix o saptamana intr-un cinema de periferie, unde nu s-a dus nimeni sa-l vada. La scurt timp Mihu a si murit.
Felix si Otilia este atribuit pe nedrept lui Sergiu Nicolaescu, pentru simplul fapt ca a jucat in el.

Daca tot esti pasionat de ciurucuri din astea iti recomand vechile Cinema, ai material cacalau acolo. E si un topic p-aici cu poze.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif