View Single Post
Old 11 Feb 2005, 11:25   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cu riscul de a fi taxat (iarasi!) drept un "mirlan megaloman, pseudo-aristocrat & auto-adulator" - eventual, "compilator vesel" & "papagal" fara idei proprii -, imi permit sa remarc citeva lucruri:
1. este impropriu sa vorbim dspr "filme rusesti" ("porcarii" sau nu) pt perioada '50-'60 (sau chiar '17-'89, for that matter!); acelea au fost - toate - filme sovietice;
2. "SINGUR DEASUPRA TUTUROR - TARKOVSKI" mi se pare exagerat - si nedrept -, a.t. insusi recunoscind valoarea unui cineast pe care nu l-am vazut amintit de dl pitbull: serghei paradjanov! sau, inca unul (prieten cu a.t., stabilit in franta de la jum. anilor '80), aristocratul gruzin otar iosseliani: cinefilii bucuresteni au avut ocazia sa-i vada o minune de film ("la chasse aux papillons", 1992) in prezenta autorului & in deschiderea clubului cinefililor de la inst. francez, pe care l-am animat intre '94-'96;
3. fiul lui ciuhrai n-a "luat" nici un cannes - daca prin asta ne referim (asa cum intelege toata lumea) la Palme d'Or; poate altceva...
4. salutari din berlin; aici, miine & poimiine, se va proiecta copia restaurata a "crucisatorului potiomkin" - evident, pt cei care chiar au auzit de el, l-au mai vazut cel putin o data sau macar, daca nu l-au vazut, au bunul simt sa faca ciocu mic & sa nu-l conteste pe neve
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif