View Single Post
Old 10 Aug 2014, 01:31   #29
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
21 Grams (2003)

Un film ce nu iti permite nici sa rasufli. Te elibereaza total de orice alt gand pentru a te incarca cu povestea acestei drame. Nici nu ai cum sa ai propriile sentimente, idei, pentru ca modul de filmare te obliga sa te concentrezi la maxim. Totul trebuie inregistrat si reasezat intr-o ordine ce... nu ne este data ci o descoperim noi bucata cu bucata. Firul epic trebuie reconstruit in minte. Actiunea trebuie memorata si in special sentimentele, care aici sunt de o intensitate incredibila. Niciun regizor nu s-a mai jucat atat de mult cu atentia privitorului si nu a reusit sa il implice la asa un nivel pana acum. Desi atat de incalcit, filmul se dezvaluie oricui. Nu am intalnit pana acum persoane care sa nu fi inteles ce si cum, indiferent ca erau ele cinefile cu "acte in regula" sau iubitoare de telenovele si impuscaturi. Toate au avut parte de doza de suferinta a acestui experiment marca Inarritu.
De remarcat prestatiile protagonistilor, care catalizeaza durerea intr-un mod cum nu am crezut ca se poate prin intermediul unui ecran de sticla. De Penn sau Del Toro s-a tot vorbit, insa nu si de Naomi Watts. Eu sincer, dupa prestatia din acest film coroborata cu prestatia din ... Valul pictat de exemplu, am introdus-o in topul actorilor preferati. Probabil ca rezonam la aceeasi frecventa, ca in fond la receptor se reduce tot. Nota 8,99!
PS. afinitatea nu are nicio legatura cu scenele in care apare in toata splendoarea . CLAR?!?!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif