Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 06 Feb 2014, 01:16   #24
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
36. Alice (1988)-3/5 Ciudatenia aia de adaptare a lui Svankmajer. Mi s-a parut putin annoying si repetitiv dar m-a impresionat executarea.
37. Blind Pig who wants to fly (2008)- 3/5 O ciudatenie indoneziana de la care, nu stiu de ce, aveam asteptari mai mari.
38. Double Suicide (1969)- 3,5/5 Mmmm...am zis luna trecuta ca ma tin de capul lui Shinoda si-am facut-o. Filmu-i o incantare, ma enerveaza, insa, lamentarile si autoflagelarile japonezilor. Stiu ca face parte din cultura da na....
39. Trois Couleurs: Bleu (1993)4.25/5 Vazut a treia oara, acelasi impact. Soundtrackul ala....
40. Vive L`Amour (1994)-4/5 Stiu ca Tsai multora li se pare plictisitor dar pentru mine e regizorul ala pe-ale carui filme nu le uiti usor, raman cu tine. CImi dau seama c-am vazut Goodbye, dragon inn acu vreun an si ceva si, desi nu mi-a placut cine stie ce, tin minte perfect unele scene. Weird....
41. Giulietta degli spiriti (1965)-3.25/5 Nu stiu...I might as well admit this..Fellini nu-i printre regizorii mei preferati. Si desi imi dau seama ca LGB isi are aici radacinile, filmul asta mi s-a parut un pic prea over the top.
42. The Bothersome Man (2006)-4/5 Deadpan humour Norwegian style. Nordicii au un uor delicios.
43. The Face of Another (1966) 5/5 Ummm...cred ca nota spune tot. Merge pe filiera existentialista...Camus, Sartre, Antonioni. We all know Antonioni is my hero, acu e si Teshigahara.
44. Vsetko co mam rad (1993)- Everything I like in engleza. 3/5 E o obscuritate slovaca din era post-comunista despre dezghetul de dupa. Are cateva scene interesante dar per total cred ca ma asteptam la mai mult.
45. Magnificent Obsession (1954) 2/5 Pe mine de obicei ma relaxeaza Sirk. Mi-a placut All that Heaven Allows si inca doua sau trei de-ale lui mi s-au parut entertaining dar asta mi-a scos peri albi. Dupa enspe mii de accidente Sirk imi mai baga si-o componenta crestina, de bun samaritean. La un moment dat am crezut ca n-o sa apuc sa-l termin. Sunt erou, totusi.
46. Wild Strawberries (1957)- 3.5/5 L-am revazut si, once again, nu-i varsta la care trebuie sa vad filmul asta. E a doua oara cand dau fail cu el. Peste 10 ani...if I`m still around.
47. Battleship Potemkin (1925) 3.25/5 Mai incerc sa recuperez unele filme...incet dar sigur. Evindent, por sa apreciez filmul asta drept un stepping stone in istoria cinematografiei dar it didn`t do much for me. Is impacata acum cu gandul ca l-am vazut. Oricum asta e genul ala de film pe care si daca nu-l vezi ai impresia ca l-ai vazut. Si cand, in sfarsit, il vezi, iti lasa ciudata impresie ca-l revezi. Strange.
48. Visage (2009)- 4/5 Tsai... <3 Frumusete de film. Chiar daca pare un pic all over the place, l-am citit ca pe un film extrem de personal al lui, un fel de omagiu adus cinematografiei. Incantare.
49. Memories of Murder (2003)-3.75/5 Au fost cateva moente ce-au parut destul de cliseice si putin fortate dar per total a fost un film bun.
50. Pale Flower (1964)- 4.25/ 5 Din nou Shinoda...clar e my most amazing find this year. Filmul e exceptional. Probabil vad eu Antonioni peste tot dar au fost cateva cadre (multe) de la el citire.
51. Bigger than Life (1956)-3/5 Ii place Nicholas Ray. Si James Mason. Bigger than life ii un film ok...un pic cam prea moralist pentru mine.
52. Solyaris (1972) 4.5/5 Il vad pentru prima data. I know... Mai bine evit sa vorbesc despre filmele lui T ca risc sa pic in derizoriu.
53. Despicable Me 2 (2013)3/5 Nu a fost asa amuzant cum m-a asteptat dar e simpatic nontheless.
54. The Night Porter (1974)- 4/5 Doamne cat era de frumoasa Charlotte Rampling cand era tanara. De-o gratie... Citisem ca asta e filmul preferat al lui Von Trier. Inteleg de ce. E destul de disturbing dar foarte fain in acelasi timp. Ce Last Tango in Paris? Try Il portiere di Notte.
55. Marcia Nuziale (1965)-2.25/5 Imi mai vine cateodata sa mai vad filme italiene de prin 60. Asta a fost cam fail.
56. Madchen in Unifor (1931) 3.25/5
57. Nymphoaniac vol 1 (2013) si volumul 2- 4/5 Le-am vazut la pachet la premiera din Londra ieri. Si am asistant la un q&a interesant cu Stellan si Skarsgard si Stacy Martin. Cred ca am facut un mic crush pentru Stellan, e extrem de amuzant. Anyway...partea a 2-a mi-a placut mai mult decat prima. Mi s-a parut ca are un fel de artificialitate care m-a facut sa cred ca LvT face misto de noi acolo. Nu-s inca pe deplin convinsa ca nu-i asa.
58. Oh Boy (2012)- 2.25/5 Meh...too self aware for its own good. Un fel de Malle amestecat cu Wenders. Rezultaatul e destul de underwhelming, chiar annoying uneori.
59. Inside Llewyn Davis (2013) 3/5 La fel...un pic underwhelming avand in vedere the hype. Mi-a placut pisicuta though.
60. Bringing up Baby (1938)3.75/5 Delicioasa comedie cu Hepburn si Grant. A fost unul dintre cele mai entertaining filme pe care le-am vazut. Ever
61. Pather Panchali (1955)- 3.75/5 Am mai dat check unui film asiatic. De cand imi tot propun sa vad trilogia asta a lui Apu... Filul a fost fain dar parca un pic prea zaharisit pentru gustul meu. Cu taal care pleaca si chestiile alea ce se intampla cand capul familiei e plecat si failia dezintegrata. Lovely images though.

Last edited by faraimaginatie : 02 Mar 2014 at 18:30.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif