View Single Post
Old 03 Jun 2011, 09:35   #9
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by sergiuseling:

Eu sunt dintre aceia care nu iubesc animalele şi vreau să avem oraşe fără.

Poate cineva să-mi explice de ce sterilizarea, microciparea ar fi mai ieftine ca uciderea câinilor? Adică tot trebuie să-i prinzi şi apoi dacă-l ucizi ştii sigur că nu se mai reproduce şi ai şi evidenţa lui că doar e mort.

evidenta se poate face si atunci cand sterilizezi cainele.

Quote:
Cât despre pedepsirea abandonului nu e cea mai bună soluţie. Cel mai bine ar fi să existe locuri în care să se poată da câinii unde să fie eliminaţi, ba chiar să se dea şi o recompensă ca la programul rabla. (evident dacă ai acte de proprietate pe animal)

de ce sa nu se pedepseasca? tu daca ai avea un copil si l-ai arunca pe strada chiar daca exista, sa zicem orfelinate unde ai putea sa il duci daca nu mai poti sa il cresti, ai considera ca ar fi drept sa nu fi pedepsit?

degeaba o sa existe locurile alea. ah, si inca ceva... exista o gramada de locuri unde ai putea sa iti duci animalul daca nu mai poti sa ai grija de el. si uite, ca e mai comod sa il arunci pe strada.

un caine e un suflet, e o responsabilitate. trebuie hranit, iubit si ingrijit exact ca pe un om. animalele sunt indreptatite sa aiba drepturi "umane" pentru ca:
1. nu avem dreptul sa ne bate joc de ele
2. ele nu sunt vinovate cu nimic ca exista si oameni fara pic de responsabilitate care se hranesc din suferinta lor.

te-ai gandit vreodata ce simte un caine care s-a atasat de stapanul sau? stapan care din inconsitnta il arunca in strada? te-ai gandit vreodata ce simte un caine care pe langa faptul ca trebuie sa supravietuiasca pe strada se mai loveste si de chestia asta cu eutanasia?

si daca tot esti pro ucideri lor, hai sa luam toti oamenii fara adapost care stau pe strada si sa ii eutanasiem. ce zici? esti de acord? ai fi in stare?
eu nu cred. !!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif