View Single Post
Old 26 Mar 2010, 21:39   #24
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pitbull,sa inteleg ca esti cu ochii pe forum?promit ca o sa te tutuiesc,
dar,n-o sa ma convingi ca filmele romanesti vor avea viitor!Daca in fotbal s-au mai gasit niscaiva "investitori" nu vad fraieri care sa arunce cu banii pe apa sambetei facand filme care nu vor avea cautare!Esti prea idealist si legat sufleteste de tagma cineastilor romani,dar eu iti vorbesc de pe partea cealalta a baricadei ,din punct de vedere al spectatorului.Eu cred ca in astia 20 de ani nu s-a facut schimbat nimic important in mentalitatea cineastului roman, in modul de conceptie a unui film si in general in felul cum arata "produsul finit", iar chestia asta cu premiile obtinute la festivalurile de film este mostenita tot din vechiul regim.Tocmai de aceea spectatorul nu mai vrea sa vada filme romanesti facute dupa acelasi tipar,pretentioase din punct de vedere intelectual si fara spoiala stralucitoare....Filmele americane atat cele de duzina cat si cele mai valoroase din punct de vedere artistic au gasit in zona est europeana o piata fantastica pe care au "mirosit-o",au acoperit-o rapid si o au in stapanire irecuperabil!!Efectiv nu ai cum sa concurezi cu ele,indiferent cat de talentati,premiati si cu chef de treaba ar fi tinerii cineasti romani!Imi pare rau ca nu-ti impartasesc optimismul,asta este!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif