Thread: JO Londra 2012
View Single Post
Old 31 Jul 2012, 18:38   #7
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Avand in vedere ca la ei sportul pentru medalii este o industrie finantata datorita orgoliului tarii si pentru imaginea tarii nu cred sa fie foarte departe de adevar. Dar cred ca peste tot exista o constanta si aceea este ca situatia din afara se vede diferit fata de cea reala.

Nu trebuie insa sa ne mintim singuri. Exista, de partea statelor civilizate, o oarecare superioritate si dorinta de a minimializa "reusitele" Chinei iar astfel de imagini sunt foarte importante in trasnmiterea acestui mesaj. Desi ma enerveaza si irita ca exista astfel de abuzuri nu pot insa sa nu vad ca "civilizatului" ii place sa aiba electronice facute de copii de 16 ani in China, lucrand pana la 12 ore pe zi daca nu mai mult.

Desi de la o tara vai de capul ei nu am asteptari prea mari, pe mine ma deranjeaza status quo-ul intretinut de "civilizati", ipocrizia cand se uita la cei "mai nedezvoltati". Populatia se infurie un pic si apoi mai baga o amestecatura toxica de carne vanduta ca mici si bea o cola la 2,5 litri.

Nu stiu daca mai tine minte cineva cum antrenorii Romaniei erau acuzati ca bateau sportivele si in acea vreme era destula lumea care spune: "pai altfel nu se poate", gandind ca medaliile Romanei contau mai mult pentru ei decat "bataia rupta din Rai". Pana la urma nu ei luau palme peste fata, nu, ei stateau pe canapea si se bucurau ca "primesc medalii". Imi e sila de astfel de patrioti in aceasi masura in care imi e sila de situatia in care se gasesc unii chinezi.

Spre exemplu, medalia de bronz a Marii Britanii la gimnastica la baieti este mult mai impresionatanta din punctul meu de vedere decat orice ia China pentru ca oricine are orgoliu, orice prost are orgoliu. Important este rezultatul dar intr-o masura si mai mare e cum ajungi acolo.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 31 Jul 2012 at 18:53.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif