Thread: Prometheus
View Single Post
Old 20 Jun 2012, 16:14   #69
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Aeryn_Sun:
Eu m-am gandit la partea cu rapiditatea infectarii unui individ, si a procesului rapid de crestere a creaturilor.
Este destul de simplu sa aduc un raspuns, cel putin pentru ce s-a intamplat in Prometheus.
In prima scena cand a baut chestia neagra, ( imi vine sa ma gandesc la Lost, the black smoke, numai ca aici este the black blood-like stuff) Inginerul deja o proiectase in asa fel incat, dupa ce avea sa o bea sa afecteze numai fiintele asemanatoare lui, si de ce nu primatele au fost singurele afectate.... si asa se explica evolutia mai rapida, desi au durat milenii. It was engineered as such! Cand sunt oamenii in tunelul acela, deschid usile in "camera mortuara", chestia neagra se activeaza, dar acum nu mai este aceeasi ca prima data, acum este scapata de sub control, de aici si panica inginerilor de a fugi spre acea camera ( vedem video-holograma cu ei alergand spre usa) pentru a evita riscul de a contamina, desi probabil era prea tarziu.
Asa ca, acea chestie neagra, scapata de sub controlul Inginerilor, desigur ca are alt efect, si unul negativ; de aceea si cresterea rapida a creaturilor, si a oamenilor infectati, care aveau puteri fizice inzecite. Si de aceea se si vedea viermisorul in ochiul sotului lui Elizabeth, nu avea sa stie nimeni ce efect avea, si totusi au vazut-o cand a iesit din burtica lui Shaw, mai bine zis ea l-a scos. Probabil, fiind prima incubare ( probabil nu este cuvantul ideal, corectati-ma), intr-un om si mai intai trasmis din corp in corp, ce avea sa iasa din Michael daca nu o creatura primitiva ) ... si evident dupa a doua incubare, in inginer, a iesit ceva maret, si mult mai periculos, inteligent si controlat intr-un anume fel. Presupun ca rata de crestere are legatura si cu efectul produs la contactul cu organismul respectiv, difera.... hmm

Vorbind doar pe fapte si cele vazute. Le-am colorat ca sa fie mai clar la ce ma refer.

1. Poti explica exact ce ai vrut sa spui ? Filmul a lasat impresia ca inginerul a dat viata pe planeta. Din ce spui tu pare ca vrei sa spui ca exista deja viata pe planeta si inginerul a baut aia si s-a dus in pana iar chestia aia ar fi ajutat la dezvoltarea oamenilor care erau deja prezenti ? Stramosii nostrii erau prezenti ? Ce ai vrut sa spui cu "nu afecteaza primatele" ? Daca aia este interpretarea atunci este una gresita. Planeta nu parea sa aiba viata pe ea(viata adica animale in cazul asta) iar imaginea cu celula care se multiplica pare a fi inceputul vietii organismelor asa cum le stim noi, fie ca era vorba de Pamant sau nu. Poti detalia exact ce ai vrut sa spui ?

2. Daca nu ma insel erau 3 ingineri care alergau si ultimul a cazut. Nu mai tin minte exact daca ceilalti 2 au intrat inauntru sau s-au dus pe coridor inainte. Oricum ar fi fost, nu exista nici o explicatie pentru camera aia. Daca erau 3 si se indreptau spre camera aia asa cum spui tu. Ceilalti 2 unde sunt ? Daca au intrat de ce nu au mai fost de gasit. Daca nu au intrat atunci ce sugereaza ca ei cautau sa se duca acolo. Din imaginile respective pare sa se inteleaga ca ultimul fusese infectat, nu ca ar fi alergat spre camera aia sa rezolve ceva, fie si sa se omoare ca sa nu infecteze pe altii? De ce ceilalti 2 nu au facut nimic ? La ce te referi cand spui "a evita riscul de a contamina" ?

Nu mai tin eu minte exact daca aia 2 au intrat sau nu, parca au intrat, dar pareau sa fuga de ceva, si nu spre ceva. Se uitau in urma cand fugeau daca nu ma insel. Unde sunt scheletele celor 2 daca asa s-a intamplat ?


3. Viermele din ochi poate fi explicat mult mai usor. Este un instrument pentru prostii din sala care au nevoie de un indicator vizual, altul decat ochii rosii pentru a intelege ce s-a intamplat. Viermele in ochi este un organism in alt organism, o infectie si nu i-a bagat nimeni un vierme in fund aluia. Transformarea de care are parte geologul-zombie, desi hilara, reprezinta o tranformare totala a intregului corp si nu o infectie. "Copilul" lui Shaw nu are o explicatie ca forma dar nu asta conteaza asa de tare, nu asta e problema, de ce e o caracatita. Om + om infectat= caracatita. Caracatita + inginer = ceva cu 4 picioare si cap alungit. Doesn`t make a lick of sense. In fine, nu asta e problema mare. Viermele nu are legatura cu caracatita si viermele nu poate fi explicat decat cum am zis mai sus, ca un indicator pentru retarzii din cinema care au nevoie de mai multe informatii sa se prinda. Nu are o importanta mai mare decat atat.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 20 Jun 2012 at 16:27.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif