View Single Post
Old 22 Mar 2019, 15:41   #12
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Să „dezvolt”? Mai e nevoie? Pentru cine?!
A văzut cineva de pe aici toate filmele intrate în competiție? Eu le-am văzut, și am scris despre ele! Abia au găsit câteva pentru nominalizări, celelalte fiind sub nivelul mării!

De ce este o comparație jenantă?
Păi în primul rând pentru că poți spune lejer „Oscarurile”, dar nu poți spune „Gopourile”! Apoi, dacă reușești, îți dai seama că este o imitație străvezie, aidoma tuturor preluărilor forțate, fără discernământ.
Nu e vorba de junețea Premiilor Gopo, ci de infantilismul filmului românesc.

Dacă aveam „Premiile UCIN”, care se vor decerna peste două luni, de ce trebuia să avem și „Premiile Gopo”?
Răspunsul e simplu: pentru că se organizează pe banii altora. Dacă se dorea o omagiere a lui Gopo, era suficient „Premiul Gopo, pentru cel mai bun film”, în cadrul Premiilor UCIN.

Cretzulynne se mira de ce nu întotdeauna „cel mai bun film românesc” este promovat pentru participare la Oscar.

Și aici e simplu: pentru că filmul românesc nu este apreciat/evaluat de decidenții noștri după valoare, ci după conjunctură, după afinități, după preferințe și gusturi.
În situația în care niciun film românesc nu se ridică la standardele Oscar, nici nu mai are importanță care este respins!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif