View Single Post
Old 22 Aug 2012, 10:59   #74
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cand sunt la film inchid telefonul dar ieri dupa o ora l-am aprins . Vroiam sa vad cat mai este pana se termina . Rar am vazut un amestec asa nepotrivit de :grandomanie ,kitsch , scenariu naiv si final demn de ''Mananca ,roaga-te , culca-te '' .Cum scria Baudrillard ''tot ce este in America urias este in acelasi timp si infantil '' Dupa Everestul numit TDKR a urmat acesta ascensiune pe dealurile inaccesibile din Dobrogea .
Prin multe filme am auzit zicala :''daca nu poti sa zbori ,fugi ;daca nu poti alerga , mergi ;daca nu poti alerga ,taraste-te ''.Asta face Batman numai ca in sens invers .Jumatate de film se taraste , pe urme merge si la sfarsit face rost de aripioare .Bine, aici sunt nedrept pentru ca in toate trilogia pot spune ca nu m-a interesat nici macar o secunda ce face Batman .Nu este vina lui Bale ,dezinteresul meu s-a manifestat fata de toti liliecii incepand cu Michael Keaton (era sa scriu Buster Keaton ) si terminand cu Bale . Eroii negativi au fost sarea si piperul acestei francize.
Asta m-a durut la acest film ,eroul negativ nu pare deloc convingator cu alura lui de culturist si discursul revansard plin de citate demne de Tudor Vladimirescu ( Tara este norodul , iara nu tagma jafuitorilor" ). Spre usurarea tuturor nu cred ca o sa existe cineva care o sa-l imite pe Bane si sa puna mana pe mitraliera . Aici totusi las o portita deschisa pentru ca sunt multi prosti gata sa imite orice.
Despre celelate personaje penibile ce sa mai zic : Joseph Gordon-Levitt in rolul unui simplu locotenent care ajunge sa dirijeze toata politia din Gotham ,Cillian Murphy in rol de comisar -judecator care imparte justitia in Gotham asemenea unui Saint Just sucarit ca a fost scos de urechi de catre parinti de la prima lui orgie . Michael Caine ba boceste ,ba se caciuleste , ba viseaza la cafenele italiene si femei in rochii vaporoase . Morgan Freeman o lasa mai moale cu gadgeturile .
Desi credeam ca o sa ma enerveze femeia pisica a reusit sa-mi placa . Are gherute ascutite tipa.
Mi-au mai placut si xploziile de la stadion .
Iritant a fost faptul ca 99 % din film se rezuma la trailerul filmului , trailer destul de impresionant .

6.5/10

Last edited by bremen1980 : 22 Aug 2012 at 11:13.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif