Thread: Prometheus
View Single Post
Old 21 Jun 2012, 19:53   #90
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Aeryn_Sun:
Mi se pare mie, sau si Redy a mancat mult snickers? Domnule Aparenta-ma-numesc-sa-vad-daca-stie-cineva-cat-de-intentionat-scriu-eu-gresit-in-limba-romana, nu este vorba de ce anume ai inventat tu pe moment sa scapi de rusine, (nu spun ca eu perfectez in limba romana) ci de cat de asemanator esti tu,in momentul de fata, cu Danonino. Te las pe tine sa deduci.

Nu stiu exact cine este danonino, probabil cineva faimos, dar sansele ca sa ma aseman cu el sunt foarte mici spre deloc. La fel cum nu ma aseman cu tine si tu cu mine.

Ce te face sa crezi ca imi e rusine sau ca ar trebui sa im fie rusine ca am facut o cacofonie ? Asa ai invatat la scoala ? Poate iti e tie rusine daca scapi o cacofonie. Mie nu imi e,chiar daca imi scapa, dar nu mi s-a intamplat pana acum. Pentru fiecare cacofonie gasita in posturile mele in afara de cea in discutie promit sa imi trag doua palme pe bucata gasita. Dar pentru fiecare post in care nu gasesti iti dai tu doua palme. Facem intelegerea asta ?

In al doilea rand as vrea sa spun ca nu mi-am scuzat limbajul de pe forum am spus doar ca m-am facut inteles pana acum. In legatura cu obsesia cacofoniilor as adauga un citat de pe zeul internetului:

Originally Posted by wikipedia:
Se poate vorbi de o adevărată obsesie sau manie a cacofoniilor la români, care adesea pe de o parte se străduiesc să le evite cu orice preț, iar pe de alta au tendința de a-și reproșa unii altora comiterea cacofoniilor. O serie de autori, între care Ion Coja, Gligor Gruiță,[2] Eugen Coșeriu, George Pruteanu,[3] Andrei Pleșu,[4] Rodica Zafiu[5] și alții, au criticat astfel de tendințe.

Această obsesie a apărut relativ recent, de numai cîteva generații, și este întreținută în parte de școală, prin programele și manualele de limba și literatura română, care le recomandă elevilor să evite sonoritățile cacofonice în exprimarea îngrijită. Pînă în secolul al XIX-lea, însă, scriitorii nu simțeau nevoia să evite cacofoniile. Sugestivă este folosirea locuțiunii ca cum, care apărea frecvent la autori precum Dimitrie Cantemir, Ion Neculce, Nicolae Bălcescu, Titu Maiorescu etc., dar care în prezent a ajuns să fie complet înlocuită de ca și cum în limba standard, probabil din dorința de a evita cacofonia.[5]

Asta ca sa stabilim care e faza cu cacofonia. Am rezolvat-o, da ? Inventarea de care ma acuzi nu exista, nu am inventat nimic. Stii de ce ? Pentru ca nu e o greseala. De aia. De ce as inventa ceva in legatura cu ceva care nu e gresit ? Ca sa ma simt eu bine ? De ce m-as simti rau daca ar fi altfel ? Multe intrebari cu un singur raspuns, asta e internetul. Daca tu crezi ca imi pasa ce zice un imbecil pe internet de o cacofonie(vezi mai sus in citatul wikipedia) atat de mult incat sa inventez tampenii inseamna ca iei scrisul pe forum mult mai serios. Pana la urma este decizia ta pe care nu am cum sa ti-o schimb dar pot sa spun ca e gresita.

Totusi daca te intereseaza asa tare limba romana incat sa comentezi ce am comentat eu ce a comentat rifa, de ce pana acum, sau din start, nu l-ai luat la rost pe rifa sau chiar pe tine.

Spre exemplu, ce e cu asta?
Originally Posted by Aeryn_Sun:
Asa ca, acea chestie neagra, scapata de sub controlul Inginerilor, desigur ca are alt efect, si unul negativ; de aceea si cresterea rapida a creaturilor, si a oamenilor infectati, care aveau puteri fizice inzecite. Si de aceea se si vedea viermisorul in ochiul sotului lui Elizabeth, nu avea sa stie nimeni ce efect avea, si totusi au vazut-o cand a iesit din burtica lui Shaw, mai bine zis ea l-a scos/
Nu cred ca tu sau rifa sunteti persoane care au o justificare in ceea ce priveste "limbajul meu" si la fel cum eu nu m-am luat de al vostru, pentru ca este irelevant in afara subiectului, la fel puteti avea bunul simt sa nu strigati "hotul" cu rata furata in sacosa. Cu asta cred ca am rezolvat si subiectul asta, nu ? Intrebarea este, aveti un minim de bun simt ?

Puteti sa incepeti un thread, "Redy are un limbaj de rahat" in caz ca va deranjeaza atat de tare. Promit sa nu va deranjez acolo, in felul asta evitam sa umplem formul cu toate prostiile voastre. In plus, cred ca "limbajele" pe care voi le folositi sunt mai de rahat si lipsite de continut dar gena ironiei va este straina. De parca mai era nevoie de o dovada ca doar simpletonii punt botul la mizeria aia de scenariu.

PS: Ramane insa intelegerea cu palmele si cacofonia, ok ? V-am dat ceva de facut cu ocazia asta. Pana de anul nou nu o sa va opriti. Alan Partridge are si un videoclip pentru cei ca voi: http://www.youtube.com/watch?v=aBotwBfwGCQ
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 21 Jun 2012 at 21:01.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif