Thread: Prometheus
View Single Post
Old 21 Jun 2012, 18:13   #86
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Mi se pare mie, sau si Redy a mancat mult snickers? Domnule Aparenta-ma-numesc-sa-vad-daca-stie-cineva-cat-de-intentionat-scriu-eu-gresit-in-limba-romana, nu este vorba de ce anume ai inventat tu pe moment sa scapi de rusine, (nu spun ca eu perfectez in limba romana) ci de cat de asemanator esti tu,in momentul de fata, cu Danonino. Te las pe tine sa deduci.

In legatura cu ce ai spus tu, Rifa, mai acum ceva timp, despre Shaw Elizabeth si credinta ei. Probabil se gandea ca "daca fiintele astea ne-au creat pe noi, numai pentru ca au putut, si fara indoiala ne-ar fi exterminat, daca ar fi putut, oare cine a dat nastere la aceste monstruozitati? sigur trebuie sa fie un motiv pentru care au facut Inginerii asta!" Ca orice om dezamagit de mentorul sau, de creatorul sau, dezamagit de inexistenta, sau ignoranta creatorului sau, ne gandim, "trebuie sa fie altceva mai bun pe lumea asta..." probabil ca asa gandea Elizabeth, ca orice om cu o credinta puternica in ceva (mai bun).

Redy, tu ai zis ca oamenii de stiinta erau praf, dar in conditiile in care dai de ceva nou, si in cazul filmul, de ceva atat de colosal, o alta planeta, alta civilizatie si multe altele, indiferent ca esti tu conducator de osti, sau doctor in limbi straine, odata ce iei contactul cu obiectul cel nou, nu toti ar reactiona ca tine, sau dupa cum crezi tu ca ar reactiona. Aici este iarasi un exemplu bun ce defineste eroarea umana, exemplul dat fiind de profesiile oamenilor de pe nava. Dar ce. nu ti-a placut de Janek? cat de bine a plasat Prometheus in naveta inginerului!
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif