Thread: Interstellar
View Single Post
Old 02 Feb 2015, 15:29   #20
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by marius_em:
Unul din rolurile filmelor, mai ales al celor SF, este de a educa, de a introduce concepte, termeni stiintifici. Dilatarea timpului face parte din viata noastra, daca folosim un GPS, il folosim pentru ca niste oameni cu multa scoala si multa minte si-au dat seama ca sunt niste fractiuni de secunda ce trebuie compensate.

Asadar, putem sa ne plangem ca nu intelegem, ca e complicat, sau putem sa acceptam provocarea si sa ne educam.


https://www.youtube.com/watch?v=0fWuP12dpdc

Asta e genul de film care te face sa visezi. Si nu la chestii stupide, ci la genul ala de visuri care schimba lumea. Nu poate sa fie decat bine ca exista. E speranta sincera pe care Nolan si-o pune in stiinta si, chiar daca nu e domeniul in care voi activa, nu pot sa spun decat ca filmul lui imi inspira dorinta de a impinge stiinta mai departe. Dar pentru mine dorinta aia exista dinainte, deci e poate mai putin relevant, insa pentru cine stie cati copii s-ar putea sa fie pasul care sa-i indrepte in directia asta.

PS: Vroiam sa pun si eu filmuletul ala cu documentarul, dar am spus pas pana la urma

Last edited by Liviu- : 02 Feb 2015 at 15:31.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif