Thread: Interstellar
View Single Post
Old 16 Nov 2014, 22:41   #17
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
Bile negre

Ar trebui sa scriem undeva ce nu ne-a placut/inteles din film. De ex. ce nu mi-a placut mie au fost prin zona scenariului :
"Este cineva noaptea in fata gardului. Gata suntem descoperiti, compromisi ! Il luam inauntru si vedem apoi ce facem cu el ! " Cam greu de imaginat asa ceva, cati tarani in lumea asta nu au trecut pe langa garduri bine pazite si nu s-a intamplat nimic ! Inaltimea rachetei aleia este foarte mare si ca sa o ascunzi iti trebuie ceva mii de ha imprejur.

S-a construit o statie orbitala in care sa incapa foarte multi oameni. Pai la cat era omenirea de saraca muritoare de foame nu era mai simplu sa faca niste campuri acoperite si sa supravietuiasca local? Si logica de baza a scenariului : Decat sa te duci sa colonizezi o planeta stearpa nu este mai simplu sa opresti sa devina stearpa planeta pe care locuiesti ? Plus ca acolo nu ai de nici unele, o iei de la lingura Si mai cheltui si cu transportul, hibernarea la 7 mld

Valul ala se facea pe o mare de 50 m adancime ? Pai cand se ridica avea nevoie de atata apa ca sigur seca pana la fundul marii inaintea lui. Spui ca s-au consultat gramezi de stiintologi ? Pai si un marinar le putea spune aici.

Dar toate astea palesc cand am vazut cel putin 2 idei geniale pe marginea carora s-a facut subiectul povestii.

Si apropo, ideea cu statia orbitala circulara cu case construite pe tavan a fost a lui Arthur C Clarke in Intalnire cu Rama. Nu zic ca a copiat-o dar a pus-o in valoare si banuiesc ca a facut referiri la ea. Am auzit ca Nolan a spus ca a avut surse de inspiratie. Pe care le-a numit cu gilimele Ar fi trebuit sa spuna si de Contact un film cu care se aseamana pe unele linii.
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif