Thread: Interstellar
View Single Post
Old 10 Nov 2014, 21:01   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by marius_em:
Sunt multe concepte stiintifice pe care cred ca le ratezi. Nu sunt "parodoxuri spatio/temporale/real deep shit", ci e vorba de dilatarea timpului, care e foarte vizibila in apropierea gaurilor negre. Asta nu e teorie, nu e un concept presupus, e un fapt stiintific, dilatarea timpului trebuie luata in calcul chiar si pentru satelitii GPS.
Cu siguranta ca sunt multe concepte stiintifice pe care le ratez, doar ca eu m-am dus la cinema sa vad un film artistic. Nu m-am dus la un congres de astrofizica. Nici macar 1 din 10000 de spectatori nu ar putea sa analizeze stiintific conceptele din film. As specula totusi ca e destul de improbabil ca intrand intr-o gaura neagra din mijlocul cosmosului sa ajungi in spatele bibliotecii tale. Ceea ce ar trebui sa ridice niste semne de intrebare referitoare la acuratetea stiintifica in general a filmului, nu ca ar conta prea mult asta.

Ceea ce nu ratez insa defel e ceea ce transmite filmul la nivel uman si e inspaimantator de putin si de cliseistic. Personaje de carton din care actori excelenti mai storc cate ceva, scene ridicole, melodrama ieftina. Daca te extaziaza o reprezentare grafica a unor concepte din astrofizica sau participi la un concurs de gasit referinte la 2001, s-ar putea intr-adevar ca Interstellar sa fie aproape de perfectiune. Dar ca film artistic e jalnic raportat la hype-ul din jurul lui.
  Reply With Quote sendpm.gif