Thread: Interstellar
View Single Post
Old 09 Nov 2014, 22:57   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Interstellar

Incep sa-mi pierd sperantele in umanitate. Am intrat la Interstellar cu asteptari temperate, dar la un scor imens de 9.1 pe IMDB cu aproape 100.000 de votanti ziceam ca totusi o fi ceva de capul lui. Si intr-un fel este: avem aici un esec de o magnitudine impresionanta si unele imagini sunt de un ridicol atat fantasmagoric incat they go from bad to good and back to (very) bad again.

Dintr-un motiv nu prea clar, cam toti oamenii s-au transformat in tarani, pardon fermieri. Campurile sunt pline de combine automate asa ca nu e clar ce munca fac toti fermierii, dar na, suspension of disbelief. Cooper, un fost pilot/inginer/all-american good guy se ocupa si el cu farmingul, asta pana in ziua cand un mesaj misterios il face sa mearga impreuna cu fiica sa de 10 ani sa investigheze ce se afla la o locatie inconjurata de un gard de sarma. Cand sa taie si el ca omu' o bresa in grad, hopa, sare patrula. Descoperise singura locatie NASA din lume inca activa!!! Iar cei de la NASA, aveau o nava misto, dar nu aveau nici un pilot. Se subintelege ca toti erau ocupati sa cultive porumb. Prin urmare Cooper a picat numai bine, in 5 minute deja a fost numit pilotul celei mai importante misiuni spatiale pentru omenire. Suspension of disbelief. But wait, asta nu e tot! NASA remarca ca fetita sa pare isteata si ca le lipseste si un geniu care sa duca cercetarile de astrofizica mai departe. Asa ca o pun sa invete si ea niste ecuatii poate iese ceva din capul ei mai tarziu (spoiler: iese!!!).

Apoi trecem la faza a doua a filmului, in care Cooper si alti 3 astronauti calatoresc printr-o gaura neagra intr-o alta galaxie pentru a descoperi o planeta potrivita pentru colonizare. Atunci cand nu se cearta, astronautii nostrii par sa fie niste elevi de scoala generala ca si comportare. Cand se cearta, sunt la nivel de gradinita. Anumite faze sunt absolut hilare. Un astronaut ramane singur pe nava in timp ce restul sunt in explorare si din cauza unor parodoxuri spatio/temporale/real deep shit pentru el trec 25 de ani in timp ce pentru exploratori doar 2 ore. Cand vin restul omul nostru zice ceva de genul "Dude, v-am asteptat 25 de ani!" dar nu pare prea defazat, ca deh doar nu bagam in seama toate detaliile. O fi avut cu el un playstation ceva, nici n-o observat cum o trecut timpul.

Am sa ma scutesc si pe mine si pe voi de a mai detalia aventurile prin spatiu ale fermierului astronaut Cooper, desi o faza de la final in care cineva cade direct dintr-o gaura neagra in spatele unei biblioteci e insanely-beyond-words-stupid. Pe bne, filmul merita bazut fie si numai pentra faza aia, adica e ca si cand ai vedea o suta de milioane de $ cheltuite pentru construirea unui sistem de iluminare pe Soare. Epic.
  Reply With Quote sendpm.gif