View Single Post
Old 01 May 2012, 13:34   #3
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
In Vanda's Room

E foarte lung si are un ritm demn de filmele lui Bela Tarr,dar in filmul asta,Pedro Costa ia subiectul pe care l-a folosit in filmul sau anterior,Ossos si merge mai departe cu el.Nici mie nu mi-a placut la fel de mult cum ma asteptam,pentru ca aproape toate metaforele pe care le foloseste Costa sunt aproape mura-n-gura si filmul nu ne da chiar atat de mult "food-for-thought" pe cat ar putea.

7/10

The Circle

Cei care au vazut Kiarostami inainte de Panahi,probabil ca n-o sa le placa filmul asta.E facut cam in aceeasi perioada de timp cu Ten(2002) si trateaza exact acelasi subiect.Viata femeii in Iran.Mie nu mi-a placut The Circle la fel de mult cum mi-a placut Ten,dar e un film bunicel.Ten e mult mai intim si chiar ofera niste lucruri noi despre mentalitatea femeii de acolo,pe cand The Circle merge oarecum,pe principiul survival-of-the-fittest.

7/10

Desi nu m-a impresionat niciunul,votul meu merge la:
In Vanda's Room
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif