View Single Post
Old 30 Mar 2020, 10:33   #2
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
M-am razgandit, nu mai este serialul anterior cel ales.
Chiar daca personajul principal ajunge sa se intalneasca cu Sandro Botticelli si cu nevasta lui. Pana la sfarsit, cine stie, o ajunge la Boccaccio sau la catenaccio. Nu. il schimb cu:

Jean-Christophe (1978) in 9 ep.

Eu il recomand. Pentru cei care nu l-au vazut, sa-l vada, pentru cei care l-au vazut, sa-l vada a doua oara si pentru cei care l-au vazut de doua ori, sa-l vada a treia oara.
Pe scurt, numai pentru cei care vor sa-si dea seama despre ce este vorba.
Brandauer apare inca din ep. 2, Adolescenta. Nu stiu de ce nu a fost introdus sa joace si in primul episod (despre copilarie). E-he, o babetica pe cap face multe!
In ep. 3 avem: toti contra unu, unu contra toti. El nu era cu toti.
In exil, la Paris, pare a avea un bis!
Pe vremea aceea era la moda sa ai o casa si un duel.
Dar, nu departe de asta, apar si vremuri de framantari sociale, cu bune si cu rele, cu mai putin bune si cu mai putin rele, cu foarte bune si cu foarte rele, cu extrem de bune si cu extrem de rele, cu prea bune si prea rele. Ba, sa mai continui? O fi de ajuns? Se intelege, oare?
Participrea sa la evenimente incepe ca o aventura de placere
si se termina cu plecarea pe fuga, atat de rapida incat a fost nevazuta, pentru ca are loc intre sfarsitul ep 7, unde era inca in Franta, si inceputul episodului 8, unde deja ajunsese in Elvetia.
Linistea helveta duce si ea, probabil, la schimbarea conceptiei proprii despre a consola nevasta prietenului.
Urmeaza razboi, baluri, cautarea vechilor prietenii, si, in sfarsit, maturitatea muzicala, lucruri ce redau trairile sale (de aceea le-am adunat intr-o mica fraza).
Si ca sa va fie si mai clar ce ofera filmul, voi spune ca multe altele.
Acum, ca o concluzie de final (care n-are nicio treaba cu filmul, dar intotdeauna trebuie sa existe o concluzie, nu? oricand si oriunde!): au inceput sa vina berzele.
Despre actorul principal, eu care l-am vazut la lucru in Colonelul... si acum in Jean... ma asteptam sa se spuna mai multe, pe sit, la pagina lui. Macar sa fie injurat, ca are si el mama, nu numai o cariera indelungata.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif