Thread: 300
View Single Post
Old 04 Sep 2008, 20:17   #234
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by TomSawer:
Mai fato! Inteleg ca nu ai nici o treaba cu domeniul asta care se numeste comics, dar nu inteleg de ce te afli in treaba. Pune mana si citeste cele sapte volume Sin City si dupa aia spune ca povestea e seaca. Cat despre The Spirit, e un clasic scris si desenat de un maestru Will Eisner foarte admirat de Miller. Tocmai de aceea el ecranizeaza unele din comicsurile lui. Doar putina documentare inainte de a posta aberatii.

PS Orice comics vrei il gasesti pe amazon.com (trimit si in Romania). Dar cum romanul nu are cultura necesara de a savura o astfel de poveste pe hartie o ia dupa ODC.
Tipule,chill,relax.Prima data pot sa trec cu vederea faptul ca m-ai jignit de doua ori intr-o postare("postez aberatii,romanul n-are cultura" si trusime din astea scremute).Chiar nu voiam sa ma obosesc sa-ti raspund,dar,pt ca sper ca vei mai posta si sa nu zici ca nu esti bagat in seama ,raspund.
1.Mi-a placut filmul,m-am distrat,nu e obligatoriu sa placa tuturor.("300"adica,mi se pare o ecranizare reusita,spre deosebire de" Beowulf"care e o animatie nereusit,ca si tehnica)
2.Am citit si gugaluit ,stiu ce a scris Miller,care sunt alea bune,care nu(Batmanii si altele,nu am chef sa ma "documentez' )...E parerea mea si e chestie de optica personala neobturata de prejudecati cum vad eu sau fiecare un lucru."The Spirit" mi se pare o copie a lui "Sin City"FILMUL ca si tehnica,acelasi alb-negru cu ceva pete de culoare ,nu mi se pare original sa repeti aceeasi formula,dar povestea probabil nu este atat de socanta si bulversanta.Eisner stiu ca a inventat"Sheena" ,nu cred ca e unul din cele mai reusite seriale de gen sau chiar...comicsuri.N-ai de unde sa stii ce i-a manat in lupta,sa colaboreze ,si daca intr-adevar au atat succes.
Cat despre comiscsuri,daca imi trebuie ,se mai ofera cate un gentleman sa mi le imprumute,nu te-am deranjat cerandu-ti-le tie....N-am toata ziua la dispozitie sa le caut pe Amazon.
Cu drag,Becky.
Astept "Watchmen".
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif