Thread: Cannes 2012
View Single Post
Old 24 May 2012, 00:56   #71
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mai curand Post Tenebras Lux e "Boonmee-ul editiei", vreo doi-trei asa l-au catalogat: Post Tenebras Lux = Boonmee meets Tree of Life. L-a indus pe Chambord un pic in eroare afisul de la Holy Motors

Cred ca nu-l mai prinde nimeni pana la sfarsit pe Holy Motors in Excel si mai cred ca am avut dreptate ieri: daca la Haneke/Kiarostami mai gasesti pe unul sa-i dea o nota rosie, la ciudatenia suprema toti au dat note de la genial in sus, pe principiul "sunt absolut extaziat de filmul asta, dar n-am priceput nimic din el". In contextul asta Carax/Reygadas, SF-ul lui Cronenberg s-ar putea sa para chiar mainstream.
Sa vedem si punctajul de la Screen International, care imi inspira mai multa incredere, macar prin faptul ca acolo sunt critici de la Sight&Sound/Positif, care alaturi de Cahiers du cinema sunt cele mai valoroase reviste de cinema ale Europei.

La premii eu imi mentin in mare pronosticurile: sincer cred ca un juriu condus de Moretti (tinand cont si ce fel de filme a facut Moretti) nu va da trofeul suprem unui film din categoria OZN-SF-alegorie-ezoteric-eclectic etc. Nu il cred pe Moretti in stare sa dea Palme d'Or-ul celui mai ciudat film al festivalului, socului! E posibil sa-i dea doar premiul de regie.Va alege un film cu realitate bruta, foarte real!, cu multa incarcatura dramatica, eventual cu dialoguri multe si brici, daca filmul are si oaresce critica sociala, e un ingredient binevenit. La conferinta de deschidere a lasat sa se scurga niste indicii cam ce i-ar placea: "a film which surprises me and which reflects reality and the cinema"
http://www.festival-cannes.fr/en/mediaPlayer/11761.html

Palme d'Or: Haneke
Mungiu intercalat undeva la premii (Grand Prix sau Prix du Jury, ceva pe acolo)
Singurul amendament - premiul de regie i se va da unui 'ciudat' - fie Carax, fie Reygadas.
Premiul pentru "Cel mai bun actor" cred ca e deja adjudecat de Lavant cu cele 11 roluri diferite in acelasi film, la fel FIPRESCI de Carax.

Sa vedem cat am dat-o in bara


Offtopic: Leos Carax seamana un pic cu Leos Alex Serban.


Last edited by varu : 24 May 2012 at 01:49.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif