View Single Post
Old 26 Jul 2015, 21:12   #5
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
Pt. rvn:
Da, se face dimineata, da' eu am progresat si ma preocupa asta si in toiul zilei.
Multumesc, nu am vazut o discutie cu astfel de referiri, iar tema depinde numai de noi sa o facem cat mai subiectiva!
Si o mica intrebare: daca, intamplator, va uitati la un film cu manipulare, in timp ce-l vedeti va ganditi ce gatiti?
Sau, daca vreti, sa-mi faceti o confirmare. Eu asa as face. Sau as mai dormi, macar un pic.

Continuare:
De data asta am dormit si ziua. Doar sunt roman, iar asa valorific la maxim imnul nostru. Numai ca acum ideea m-a urmarit in somn. M-am perpelit, am avut o revelatie ingrozitoare: sunt filme care manipuleaza, ca din moment ce exista cuvantul manipuleaza, nu-i degeaba, are el un sens.
Si am inceput sa caut ca prin ceata, greoi, in somn, trecand in revista, film cu film, toate filmele pe care le mai stiu, ca sa descopar daca exista astfel de filme.
Si n-am descoperit. Era ca in cazul cercetatorilor stiintifici (or fi britanici), care se chinuie sa descopere materia neagra, pe care nu o gasesc, nu se loveste deloc de receptorii lor, trec prin orice si nu interactioneaza cu acele corpuri, materie care ar demonstra nu-s' ce teorii. Asa si eu cu filmele care imi treceau prin cap si nu descopeream unul cu manipulare.
Dar cu ocazia asta mi-am adus aminte de "n" filme pe care nu mai stiam ca le vazusem, dar daca m-am incordat putin au iesit la iveala. Cine isi mai aduce aminte de "Rezerva la start", spre exemplu, si la ce-mi foloseste mie aici?
In final m-am multumit cu concluzia de moment ca eu nu prea ma uit la astfel de filme si de aceea nu stiu niciunul.
Dar exista oameni care se uita la astfel de filme? Posibil, dar aceia, pentru ca numai asta vad, nu si-ar da seama, asta cer, asta le place, nu se mai satura de ele, asta e lumea lor!
Deci, banda va rog, Iris, totul sau nimic!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif