View Single Post
Old 10 Aug 2015, 18:36   #25
saiaj
Senior
 
saiaj
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 102
Citind doar titlul topicului, am crezut ca e vorba de un topic cu filme ce au ca subiect manipularea si ma pregateam sa recomand "Wag the dog".

N-am citit toate opiniile expuse mai sus, dar cu privire la subiect sunt de parere ca este o discutie foaaaaarte lunga.

Da exista/poate exisa manipulare in film, dar depinde despre ce vorbim si la ce nivel. Manipulare sau tentativa de manipulare, poate sa insemne de exemplu plasarea de produse in filme, evident consumate de super eroi sau ceva ca sa te faca sa le cumperi prin asociere. Poate fi o forma de manipulare. O alta forma de manipulare este cea utilizata in cinematografia romaneasca pe vremea lui Ceasca cu exacerbarea adevarului in filme precum Burebista, Mihai Viteazul, Mircea cel batran etc. (a nu ma intelege gresit, Burebista este filmul meu preferat romanesc, dar nu pot nega realitatea) ca sa creasca doza de patriorism.

Cum ziceam, depinde ce se manipuleaza si ce se vrea a se obtine. Uita-te la toate filmele americane mie alea mi se par foarte de spalat pe creier (si un film pe subiectul asta este Idiocracy).
saiaj is offline   Reply With Quote sendpm.gif