View Single Post
Old 04 Jul 2013, 23:32   #1481
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by bremen1980:
Sa citesti din obligatie e cam nasol .
Nu intotdeauna. E sanatos sa-ti mai aduci aminte din cind in cind ca esti spirit liber si sa te comporti ca atare si sa nu fii sclavul conglomeratului arbitrar de predispozitii instinctuale congenitale sau deprinse in timp la fel de arbitrar pe care il numim indeobste 'gust'. (plagiat dupa o idee de-a lui Steinhardt... dar un citat asemanator este fluturat prin As I Was Moving Ahead..., nu mai tin minte exact, dar zicea ceva despre o anumita vulgaritate a curiozitatii instinctive ca unic ghid al lui homo aestheticus)

----

Penultima carte citita este Intre viata si moarte. Marea lupta nestiuta
Da, serios. Am primit-o recent de la un simpatic tinar cuplu de misionari (npi) adventisti care cred ca incercau sa ma - nu! - converteasca si le-am promis ca o citesc. Oricat de ciudata coincidenta ar parea, asta se intimpla pe o banca in parc... cind citeam o carte mistico-teologica ortodoxa.

Ultima este "Eseu despre orbire" a lui Saramago. Foarte intens. Transparenta smerita a stilului m-a facut sa-mi fei rusine de filo-manierismul meu retoric pedant-esteticist. Cred ca in scurt timp o sa intorc armele impotriva lui Nabokov cu aceeasi vituperanta cu care s-a rasculat Cioran contra lui Valery.
Sint curios cum si l-a imaginat Meirelles ca film. Am auzit ca e a stunning masterpiece.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 05 Jul 2013 at 00:00.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif