Thread: Oscars 2011
View Single Post
Old 26 Jan 2011, 07:59   #40
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
@sergiuseling Cum am mai spus aici, poti sa critici castingul, directorul ales pentru filmul respectiv, plot-ul neinteresant sau secventele care apar in trailer, dar sa critici o interpretare doar pe considerentul ca "Bale nu merita Oscarul, pentru ca probabil nu a facut altceva decat sa slabeasca", fara sa-l fi vazut in film, e chiar aberant. Asa pot sa zic si eu ca Robert De Niro a primit Oscarul pentru Raging Bull, pentru ca s-a ingrasat. Sa fii actor implica si asemenea sacrificii, nu degeaba se spune ca arta cere sacrificii. Iti schimbi starea emotionala, dar si fizicul, pentru a intra cat mai bine sub pielea personajului. Si filmele 3D nu sunt premiate pentru 3D, ci pentru calitatea lor, indiferent de formatul in care sunt prezentate. Oricum, majoritatea filmelor de anul asta lansate si in 3D, au fost criticate pentru conversia proasta.

Si cand spui "că nu merită premiate actrițele cu atâta machiaj că nu le distingi fața", pentru binele tau, sper ca nu te referi la Marion Cotillard .
In fine, mai bine am reveni la nominalizari, ca deviem de la subiect, ocupandu-ne de niste nimicuri.

@miercuri Asa cum filmele de animatie primesc nominalizari la BP, teoretic si documentarele ar trebui sa aiba parte de acelasi tratament. Nici eu nu prea vad rostul, mai ales daca sunt destule filme care sa ii ocupe slotul.

Alt snub: Shutter Island pentru cinematography.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 26 Jan 2011 at 08:09.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif