Thread: Oscars 2012
View Single Post
Old 24 Jan 2012, 12:09   #85
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:

Cât despre A Separation încep să mă îndoiesc că va câștiga ceva. Sigur nominalizările sunt deja gata, dar când va veni vremea de votat câștigătorii m-aș mira să voteze filmul dintr-o țară dușmană, mai ales că un război pare iminent.

Nu stiu cat de mult s-ar tine cont de asta, dar Best Foreign Language e mereu o categorie tricky, din cauza sistemului de votare. Din cate stiu, se face un screening pentru toate cele 5 filme nominalizate intr-o singura zi si abia la iesire, dupa ce votantii au vazut cele 5, primesc un Oscar ballot ca sa isi voteze preferatul. Din cauza asta, foarte putina lume merge la acele screenings, deci numarul votantilor este infinit mai mic decat in celelalte categorii. Nu conteaza ca ai vazut A Separation si ti-a placut - ca sa il poti vota mai trebuie sa il vezi inca o data, pe langa celelalte filme. Ce sa mai zic daca A Separation e ultimul film screened si nu-ti mai arde sa fii atent la el. Categoria asta imi cam da batai de cap mai mereu.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif