View Single Post
Old 07 Sep 2010, 14:41   #774
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by marius_em:

Lumea e construita pe legi, pe reguli, si totul poate fi explicat prin prisma acestor legi. Imaginatia nu e doar un izvor nesecat de vise cu unicorni si fluturasi, ci poate naste si cosmaruri, poate crea si monstri. Atunci e bine sa stii ca exista ceva solid sub picioare, ca exista ceva concret. Gandirea mecanicista, desi nu la fel de spectaculoasa, te duce prin truda la adevar. Gandirea imaginativa, intuitiva, iti ofera un raspuns la toate fara nici un efort: The wizzard did it!
Nu cred ca cele doua se exclud, dimpotriva, dar cred ca ele trebuie reprioritizate, ceea ce se si intampla, de fapt, acum, incepand din perioada renasterii.

1. e fff adevarat ca lumea e construita pe legi (si foarte surprinzator sa auzi asta din gura unui ateu al carui dumnezeu este hazardul ) dar acestea nu sunt comprehensibile pt mintea mecanicista (apropo, spunem ca sistemul newtonian-cartezian este unul reductionist pt ca filosofia celor doi mari filosofi a ajuns trunchiata in zilele noastre si putini stiu ca acestia erau niste persoane cu profunde inclinatii spirituale inclusiv pana la teism) decat pana la un anumit nivel.
2. de pe la galilei a avut loc o rastunare a perspectivei din care era privita lumea, spiritualitatea fiind trimisa la colt si omul inchis in gradina zoologica, iar stiinta materialista preluand controlul. aceasta si-a atins insa demult apogeul, si dupa einstein si fizica cuantica relativsita, va suferi curand o noua schimbare radicala de paradigma, prin care vom ajunge la o imbinare armonioasa intre filosofia occidentului materialist si cea a orientul spiritualizat (care a inceput sa fie sustinut chiar din laboratorele supertehnologizate ale taberei adverse, si nu mai poate fi tinut sub tacere) .
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif