View Single Post
Old 10 Jan 2005, 08:02   #18
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ok, a trebuit sa-mi cumpar un caiet ca sa-ti raspund.

Bine, Cel mai iubit ... putea iesi si altfel. Mie mi-a placut si asa. In plus, e de admirat ... al doilea film "bastinas" realizat cu bani "privati", dupa Sobolanii rosii al lui Codre. (Stiam ca e sculptor, a fost si scandalul cu achizitia casei parintesti a lui Brancusi)...
Poate vorbim si de "omul cu tava" (cred ca stii despre cine e vorba). Are un rol secundar (cum altfel), in Cel mai iubit... Acest ultim rol, ii incununeaza cu brio cariera de "vesnic secundar".Cred ca merita mai mult, ma rog ...

Anna Karenina - neinteresant.
Dr. Jivago - da, da superb. Lean e printre favoritii mei, Ryan's daughter printre preferate.

Proba de microfon - ai dreptate, "estetica jegului" poate fi si altfel interpretata ... spre latura mai sentimentala a lucrurilor. Urmarirea aia printre blocurile de nefamilisti si mormanele de moloz mi-a placut si mie.

Faza cu rusii s-a mai discutat, destul de anemic. Si Crucisatorul... este o capodopera ca si filmele de propaganda nazista (vezi Leny Riefenstahl cu Triumful vointei, Olimpia), chiar daca subiectul ...Chestia asta se aplica si la Duminica la ora sase.

Ilustrate cu flori de camp e varza, zau ...

Rautaciosul adolescent - da, uitasem ca e din '60.

Sergiu e un jeg, refuz sa-i mai acord din timpul meu in acest subiect.

De la Caranfil am ramas cu un singur lucru, din E periculoso... :
" Noua zece, p*** mea armata trece ! ".
E veche dar eu nu o stiam. Atat.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif