Thread: Oscars 2012
View Single Post
Old 07 Dec 2011, 18:33   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si eu sunt foarte curios fata de filmul lui Payne (la fel, placut mult Sideways ), dar mai ales fata de The Artist, ca tot il vad laudat peste tot. Moneyball apare si la noi in weekend, probabil o sa fac o vizita la cinema.

The Help n-are nicio sansa la film. La scenariu adapatat nu stiu cine mai participa, dar n-as zice ca-i foarte solid nici din punctul asta de vedere. E, insa, un film placut, relaxant, tipic hollywoodian si, cel mai important, joaca Emma Stone :X Probabil o sa primeasca nominalizare la film, dar probabil singura categorie la care are o sansa reala e cea mai buna actrita (Viola Davis), desi nu mi se pare un rol extraordinar.

N-am vazut multe filme care aparent au sanse la nominalizare: Carnage, Extremely loud and incredibly close, Hugo, Shame (ma cam indoiesc ca o sa fie nominalizat la film), Take Shelter, The girl with the dragon tatoo si celelalte 3 de mai sus.

Din ce am vazut nu cred ca ToL are vreo sansa sa castige, desi e preferatul meu. Drive probabil prinde nominalizarea, dar nu-l vad castigand vreo ceva (din pacate). Ma intreb cum intra Melancholia in ecuatie, la film strain sau direct la cel mai bun film (fiind in engleza). Oricum n-ar castiga la nicio categorie, din moment ce pentru cel mai bun film e prea distantat de Hollywood, iar la film strain e A separation, un film excelent si care probabil ca va impresiona mult mai usor votantii. Sper si cred ca ar merita si Tinker, tailor, soldier, spy o nominalizare la film, dar poate imi schimb parerea dupa ce reusesc sa vad mai toate filmele implicate. Chiar de nu prinde la film, la actori e imposibili sa nu aiba nominalizati. Ides of March cred ca-i cam in aceeasi situatie, desi eu zic ca un film net inferior celui britanic.

La strain mi-ar placea sa vad printre nominalizati si Once upon a time in Anatolia, desi nu cred ca prinde ultimele 5 locuri (nu e stilul academiei). Foarte probabil apare si filmul lui Almodovar. Insa eu tot pe A Separation mizez.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif