View Single Post
Old 13 Jul 2009, 10:58   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by miercuri:
Nu poti sa-l compari pe Harvey Milk cu Larry Flint si cu de Sade, nu are nici un sens. S-au ocupat de chestii complet diferite si au avut vieti cat se poate de diferite. Numai pentru faptul ca Milk a fost gay nu inseamna ca a fost si degenarat. Atitudinea asta mi se pare discriminatoare.
E ca si cum ai zice ca un film despre viata lui Martin Luther King Jr ar trebui interzis sub 18 ani pentru ca respectivul a fost negru.

Ai vazut de fapt Milk?

nu, am vazut doar secvente. N-am vazut de altfel nici Scandalul Larry Flint, cap-coada.
De fapt problema mea nu era neaparat sa judec daca filmele sunt ok incadrate sau nu, ci sa pun in discutie modificarea unui aumit rating ca urmare a opiniei publice (chestie cu care eu personal nu sunt de acord).

Acum legat de Milk, problema e evident mai complicata. Un film un film cu scene similare in care insa ar fi fost vorba de un cuplu barbat-femeie, nu cred ca ar fi primit ratingul pe care l-a primit (zic asta pe baza secventelor pe care le-am vazut). Cu toate astea, pentru multi oameni homosexualitatea este un subiect tabu, multi oameni nu suporta sa vada doi tipi sarutandu-se, asa ca filmul trebuie marcat ca atare. O familie cretina de americani care se hotarasc in fata multiplexului la ce film se duc (uitandu-se sa zicem dupa premii si distributie dar nu dupa subiect), nu ar trebgui totusi lasati sa poata ajunge la filmul asta din intamplare. Un rating de interzis minorilor, te face cat de cat atent la ce urmeaza sa vezi.
Stiu ca asta poate parea o atitudine discriminatoare, dar nu cred ca e. Am fost in Germania recent in Frankfurt si nu aveam harta. Dupa ce am orbecait o vreme pe strazi, am zis ca intram in prima librarie pe care o gasim (sau primul magazin de ziare) si sa incercam s agasim acolo ceva. S-a nimerit ca prima librarie sa fie una gay. Primul lucru care ne-a fost spus la intrare a fost: stiti ca e o librarie gay nu?. Si am intrebat la randul nostru daca asta inseamna ca nu putem cumpara o harta... si ni s-a raspuns ca desigur, nu e nici o problema sa cumparam ceva...ei vroiau doar sa se asigure ca suntem constienti de locul in care ne aflam (si nu ne oripilam dupa ce ne dam seama ca suntem inconjurati de carti gay).
Si din pacate, cam asta ma gandesc ca trebuie sa fie si atitudinea fata de toate filmele care trateaza subiecte inca tabu.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif