View Single Post
Old 12 Jul 2013, 14:07   #1497
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
"Filosofia" twinseniana loveste iar ! Constat cu dezamagire ca nu ti se aplica propria-ti afirmatie: "daca te duce capul atunci poti invata mult din contradictie". Nu e prima oara cand ti se atrage atentia (si nu numai de catre mine) ca te apuca polemica fara a citi cu atentie si a intelege ce a vrut celalalt sa spuna. Putin umor/autoironie sunt blindspots pt tine. Esti singurul pe care mi-l imaginam simtindu-se injurat de chestii gen : "Oh, vanitas vanitatum, copchii prosti ce suntem ! By default, they're either pigs or just different". Asa ca o sa-ti subtitrez, cat pot de simplu:

Bucuria estetica nu este sinonima cu adevarul sau cu consensul critic sau cu bunul simt sau cu evidenta. E o stare eminamente subiectiva. Indivizii fiind unici si experientele de viata care le construiesc personalitatea fiind diverse, reactiile lor la un stimul complex precum un film sunt in consecinta si ele diverse. Se pot suprapune in anumite puncte sau ca rezultanta dar majoritatea detaliilor difera. Unui individ A i-a placut un film X. X a placut si lui B. Dar probabilitatea ca lui A si B sa le fi placut exact aceleasi lucruri la filmul ala este ... are cineva un calculator ? ... oh shit, am uitat ca vorbesc pentru Twinsen, aaa ... e nedeterminabila cu exactitate dar oricum redusa.

Asadar vorbesc de o stare sufleteasca. "E ridicol sa astepti confirmare de la altii. Bucura-te singur de tot ce te poti bucura. Daca cineva iti impartaseste starea e un bonus." Bucuria e o stare sufleteasca. Se petrece in sufletelul fiecaruia...sau stati: sufletul e o notiune religioasa nu ? Deci nu-i stiintific sa o folosesc, mai ales in discutie cu un "fost crestin". Ah snap, cum ii zice la locsorul ala accesibil doar noua, unde simtim o caldurica cand experimentam ceva fain ? In fine, in locsorul ala avem acces doar noi. Dar bucuria noastra poate fi sporita. "Daca cineva iti impartaseste starea e un bonus". Bonusuri, promotii, discounturi, premii ? Nu asta suntem programati sa cautam de dimineata pana seara ? (pfff, iar am gresit tonul). Este perfect natural sa cauti sa impartasesti aceasta stare si sa iti sporesti bucuria alimentand-o din bucuria echivalenta a altuia (egala am vazut ca nu e). Dar este gresit sa te indoiesti atunci cand feedback-ul este negativ ("E ridicol sa astepti confirmare de la altii")

"Bucura-te singur de tot ce te poti bucura" inseamna "nu lasa opinii exterioare sa-ti altereze starea interioara, e a ta, daca cineva simte la fel, bucura-te impreuna cu el/ea, daca nu, atunci doar tu" si NU "sa fii un consumator egoist de filme care nu da nimic inapoi, i se pare ca e buricul pamantului si cine nu gandeste sau simte ca el e un porc/ prost/whatever". Altfel n-as fi aici si n-as avea 3000+ de mesaje.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif