View Single Post
Old 23 Dec 2012, 17:32   #3061
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by icb1:
Uite, spre exemplu, mai trecu o vreme până am aflat unde se pot pune linkurile pentru imagini, dar tot nu știu de ce unele imagini nu se văd aici, deși au linkul și formatul corect ?

Cum adica unde se pot pune link-urile pt imagini? O imagine se pune dupa tiparul [img]link[/img].

Originally Posted by icb1:
La fel cu quotes.

Si asta e usoara, daca intrebi ti se raspunde

Originally Posted by icb1:
1. Ce determină închiderea unui thread, sau șir de postări pe un subiect ?

Majoritatea lor sunt inchise inca din start, cand subiectul e ori deja existent, ori e vreo forma de spam.

Originally Posted by icb1:
2. Iar dacă s-a șters un mesaj, al cuiva--nu al meu, care-o fi fost motivul în termeni generali.

In mare e doar vorba de spam, reclama sau alte chestii de genul asta. Inainte stergeam (cred ca doar eu) mesajele prea scurte, de genul "e un film super". Faceam asta pt ca apareau tot felul de persoane care n-au nimic de spus, dar umpla forumul cu mesaje inutile, devenind astfel mai putin vizibile cele relevante. In ultimele luni s-au imputinat cazurile, probabil tocmai pt ca renunta imediat ce observa ca le dispar mesajele. A aparut azi cineva de genul si am sters mai tot pt ca era clar ca tot ce vroia era doar sa creasca numarul de mesaje de langa nume si atat.

Originally Posted by icb1:
3. De ce sunt așa de puține imagini pe Forum, doar linkuri multe ?

Sunt destule imagini, dar, fiind un forum, predomina discutiile. Imaginile pot incarca inutil forumul, iar la persoanele cu un net mai putin bun conduce la o incarcare mai grea a paginilor. Asta nu inseamna ca exista vreo regula cum ca nu poti pune imagini. Atat timp cat pare util nu cred sa existe vreo problema.

Originally Posted by icb1:
4. Cât timp ia în medie postarea unei descrieri--cu excepția sărbătorilor--ca azi, mâine, și de anul nou?

Te referi la paginile de wiki de la filme/actori etc.? Din ce stiu eu destul de mult. Sunt putine persoane care lucreaza la asta si foarte mult material trimis. Oricum, eu nu-ti pot da un raspuns clar ca nu ma ocup cu asa ceva, dar, din experienta cu alte persoane care au intrat pe forum strict pt probleme de genul asta, e un proces care necesita (foarte) multa rabdare.

Originally Posted by icb1:
5. Cum facem să dispară reclama cu Pantenele care țipă și chiar că nu te lasă să respiri, bre..., sau chiar altceva ...? Pentru asta ar trebui să fie ceva și în instrucțiunili oficiali dă pă site, NU ?

Nu te-a ajutat ce ti-am zis dincolo? In fine, asta tine de site si nu cred ca o sa gasesti vreun site in care sa-ti spuna cum sa blochezi reclamele care apar pe site-ul propriu. Cine e interesat sa rezolve problema gaseste solutie.

Originally Posted by icb1:
6. De ce nu să iau unii de păr aici, cum fac alții în alte locuri--fără un motiv real ? Iar, dacă, doamne ferește, s-ar lua, cum să face cumințeala ?! pă ce criterii: Cine aruncă Primul cu chiatra ? Sau cine țipă mai tare cA PANTENELE ?? !!

Se iau si aici de par, dar in limitele decentei de cele mai multe ori. Exista si exceptii, iar atunci se poate ajunge la bann, dar sunt foarte putine cazuri in ultimul timp. In general se lasa discutiile aprinse mai libere... daca nu se exagereaza. Cuminteala se face direct prin stergerea mesajelor daca sunt direct injuraturi, mesaje fara niciun continut relevant pt cineva de pe forum. Altfel se muta mesajele intr-un topic numit "Off-topic Assylum", care sta inchis permanent. Urmeaza varianta ban-ului pe 3 zile sau mai mult, in functie de nr recidivelor.

Chestiile astea nu sunt batute in cuie, dar cam asa sunt in cea mai mare parte.

Last edited by Liviu- : 24 Dec 2012 at 00:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif