View Single Post
Old 06 Feb 2016, 16:54   #1694
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
In ultima vreme (last two years or so, pre-Interstellar oricum ) am inceput sa manifest un interes mediu fata de cartile de popularizare a stiintei (in special fizica si biologie). La ultima citita (Bang! Istoria Completa a Universului) m-a amuzat faptul ca numele unuia dintre cei trei autori era Brian May- ia te uita, mi-am zis, il cheama ca pe chitaristul de la Queen. Cand am cautat informatii suplimentare despre carte am aflat (usor stupefiat) ca intre cei doi exista de fapt o stransa legatura si anume sunt una si aceeasi persoana. Da, chitaristul de la Queen e si om de stiinta cu un doctorat in astrofizica...that's kinda cool and also fuck him for being so awesome.
Acum am inceput "The Demon Haunted World" de Carl Sagan si ma consoleaza usor gandul ca si experienta lui de liceu seama cu ce ziceam in discutia cu Anemona:
"I wish I could tell you about inspirational teachers in science from my elementary or junior high or high school days. But as I think back on it, there were none. There was no soaring sense of
wonder, no hint of an evolutionary perspective, and nothing about mistaken ideas that everybody had once believed."

Last edited by White1 : 24 Mar 2018 at 12:16.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif