Thread: Cetateanul Kane
View Single Post
Old 29 May 2003, 14:10   #19
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Sa-mi bag pula daca n-am ramas fara grai.
Sa le iau pe rind, daca mai pot: nu sint guru in toate domeniile (si mai ales, eticheta asta de guru se bazeaza pe numarul de discutii la care am publicat pe site, nu ca as stiu eu cine stie ce despre filme, ce dracu) si nici n-as vrea sa fiu asta, ca nu sint nici Iisus (asta legat de timplarie) si nici Simion Stilpnicul (asta legat de luarea in desert a anumitor directii si conceptii sanatoase care guverneaza si ordoneaza mintea unui cinefag).

Eu am zis ca Rosebud, din ce am citit eu de pe net, era una din cele mai mari ironii cinematografice, in sensul ca Welles, cind a facut filmul, a avut cunostinta de felul in care isi alinta magnatul presei iubita. Iata citatul in intregime: 'And, while Hearst was offended by Welles' characterization of him, he was supposedly more angered by Kane's unflattering portrayal of his beloved mistress, Marion Davies (who is represented in the film by Susan Alexander). To add insult to injury, "Rosebud" was allegedly Hearst's pet name for Marion's private parts.'
Ar fi culmea ca eu, in orice discutie, sa fac referire la un anume editor de film, preocupat de aparatura hi-fi si desene animate Matrix. Harta gindurilor mele e mult mai sinuoasa, si astfel de orasele mici nu incap pe ea.

Legat acum de parerile personale, pe care le exprim atit de des (asa sint eu, nu ma explic, ma exprim; baga-ne-am pula in ele de sentimente/ sint momente cind n-am argumente, cum zice cintecul), n-am cum sa le cenzurez. In fond, aici e un loc unde oameni cu prea mult timp liber vorbesc despre filme. Ce-ai vrea sa fac? E ceva, imi place, ii dau cinci stele si luna de pe cer. Cind ceva nu-mi place (cum ar fi filmul asta, de exemplu), nu-mi place si incerc sa-l (u)percutez cu trei rime/ din care doua obscene.

Ai pus problema intr-un mod foarte diplomat si, pe undeva, s-ar putea sa ai si tu dreptate, vorba rabinului. Si eu o am pe-a mea, pina si cei care ar dori o atmosfera mai ceremonioasa pe site pot sa aiba dreptate. Pula-n pizda, mi-a placut mesajul tau, altfel nu scriam atita.

Un iconoclast de pelicula, care se exprima intr-un limbaj de plastic:
Ambra Blu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif