View Single Post
Old 25 Dec 2009, 14:28   #229
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Poveste de Craciun

"Pfuai, isi zise el, uite ca am facut un film. Se poate zice ca l-am facut eu odata ce eu am scris scenariul, nu?
De aia si militez sa se dea bugetele in functie de nota la scenariu, sa conteze in proportie de 90 la suta, ca scenariul e totul, nu?
Si asa: am facut un film misto. Ca doar eu, singur, l-am facut.
Si nu se poate spune ca nu e misto, daca deja a depasit 20.000 de spectatori. Pfuai-fuai-fuai! Pai ce, e de gluma asemenea box-office? Ce conteaza ca e despre Craciun si e difuzat in preajma Craciunului? Nu asta conteaza. Si daca era difuzat in iulie, tot asa mare succes era. Pentru ca, pfuai, e bun!
Ce alte filme romanesti au mai adunat atatia spectatori? Sunt vai mama lor.
Asa. Si sa mai taca din gura aia care cica au facut si ei niste filmulete acolo, de doi lei. Astia din noul val, de genul Radu Muntean, pe care-l ridica toti in slavi.
Hm... Cine-o mai fi si Radu Muntean!
Ia sa vedem, ce filme de Craciun a facut el? Uite (incepe tot cu "H") "Hartia va fi albastra". Se intampla in perioada Craciunului? Se intampla. Deci e despre Craciun. Si cum trateaza el tema? Cica la metrou trece unul cu un brad in spate si dupa el un grup de revolutionari cu steaguri gaurite. Ha, ha, ha! Halal!
Ce m-am mai plictisit...
Pai se compara?
Zic unii critici ca filmul meu (fiindca e al meu) e plin de clisee de prin toate comediile. Niste neaveniti, habar n-au despre ce vorbesc. Uite ce de clisee la "Hartia va fi albastra": unii fumeaza pe langa TAB. Pai nu e asta cliseu? Sau unul ii cere o tigara altuia - asta ce-o fi altceva daca nu cliseu?
Pfuai. Se duce lumea asta de rapa, zise el si in Furia lui darama din greseala calimara. Asa incat, de ciuda, hartia se facu albastra."

orice asemanare cu persoane virtuale e pur intamplatoare.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif