View Single Post
Old 12 Nov 2010, 17:55   #209
boieru
Novice
 
boieru
 
Join Date: Nov 2008
Location: Buzau
Posts: 11
film rar

De data aceasta stiu cum se numeste filmul, si anume este voba de "Pursuit"(1989) sau "Twist of Fate" sau "Jocul Destinului" pe romaneste, un film bun cu Ben Cross si Sarah Jessica Parker .
Iata un sinopsis:
"La apusul celui de-al Treilea reich, colonelul SS inginerul Helmut Von Schrader, a fost implicat intr-un complot impotriva lui Hitler. Refuzand sa fi asociat un Odessa, o organizatie nazista, pune la cale un plan pentru a scapa de acuzatia de criminal de razboi. Il santajeaza pe drul. Franz Schlossberg, chirurg plastic nazist, si-l obliga sa-i faca operatie estetica. Trebuia sa faca in asa fel sa arate ca un evreu. Acum, sub numele de Ben Grossman, aranjeaza sa fie trimis intr-un lagar de concentrare cu speranta ca va fi eliberat de aliati. Dar el este dus in alt lagar, Belsen, si obligat sa traiasca alaturi de cei pe care-i persecutase. Ben se descurca cu greu in pielea unui evreu, dar mai ales a unui prizonier. Nu cere ajutorul nimanui pana cand realizeaza ca trebuie sa se alieze cu ei ca sa supravietuiasca. Cu toate ca este acceptat, asupra lui inca mai planeaza suspiciuni. Cand prizonierii sunt eliberati Ben ajunge in Palestina. Insa tinta lui era Elvetia. Dar planurile ii sunt date peste cap si ajunge sa puna bazele noului stat Israel. Cu toate ca anii au trecut, fostii asociati ai lui Ben, nazistii, nu l-au uitat pe Helmut Von Schraeder."

Filmul este produs in Marea Britanie.
Eu l-am vazut pe caseta video prin anii '90, si tare as vrea sa il am si pe DVD, insa cu toate eforturile mele nu il gasesc!
Daca il are cineva si as putea sa intru si eu in posesia lui, as fi extrem de multumit!
Multumesc anticipat!

Din pacate nici pe "For All Time"(2000) nu il gasesc pe nici un torrent!

Last edited by boieru : 12 Nov 2010 at 18:12.
boieru is offline   Reply With Quote sendpm.gif