Thread: The Fountain
View Single Post
Old 09 Apr 2007, 12:27   #54
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dar d c trebuie, draga gionloc, sa-ti plak unu impotriva celuilalt?!
sint stiluri diferite d a vbi dspr iubire
personal, si eu il prefer p wkw (pt k mi s pare mai rafinat si mai inteligent), dar asta nu ma face sa dau d pamint cu aronofsky! nu o fac pt k eu cred k, dincolo d idiosincrazii, exista (sau ar trebui sa existe) o recunoastere calma & cumpanita a unor incercari d a iesi din tipar (din 'sirop', cum am zis eu in cronik) si k ac incercari pot lua multiple forme... a lui darren a e doar una dintre ele; ea nu este 'greshita' per se: totu e o kestiune d dozaj - si filmu trebuie luat in fctie d ceea c si-a propus (i.e. un love story 'metafizic')... ah, k nu n place nici love story-ul, nici metafizik in filme - is beside the point!

altfel, c facem - decretam k doar o formula e aia buna si l excludem p toate kre nu s conformeaza modelului?? aronofsky e - sa nu uitam! - american, normal sa fie mai 'siropos' poate... dar faptu k vrea sa fak film altfel e d admirat!
si apoi, cum adik 'e prea bombastic'?? cinva karuia i-a placut '300' n-ar trebui sa strimbe din nas d c n-ar fi si iubirea - traita la intensitate maxima - un sentiment 'bombastic'?
think about that por favor!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif