Thread: The Fountain
View Single Post
Old 08 Apr 2007, 17:50   #42
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
In primul rand, ma declar multumit ca am ajuns pe forumul asta. Nu credeam c-am sa dau peste oameni care-si sustin cu atata inversunare opiniile. Bravo! :love:

In al 2-lea rand.. in ultimele zile, in timp ce mama se lupta sa zugraveasca ouale, eu m-am ocupat cu sondaje - fie pe net, fie in grupurile de prieteni etc - si intrebam: "Dragilor, v-a placut The Fountain?" Si, in peticul lor de cunostinte cinematografice, oamenii spuneau: "Da, bun film! / Mi-a dat de gandit / Interesant / [...]" Nu le pasa lor ca filmul a fost turnat in 6 ani, sau ca Rachel Weisz e logodnica autorului. De ce le-ar pasa? Sunt detalii bune sa umfle cronicile.

Nu e nevoie sa cauti in carti sa intelegi simbolurile, respectiv filmul. Luat de la 0, fara sa cunosti niciun simbol, filmul are sens, si tot iti spune ceva la sfarsit; sau cel putin multi au inteles fara sa aiba idee ce e Xibalba / sau Copacul Vietii s.a.m.d.

Inelul; pe ecrane este unealta comerciala, zic eu.. dar, probabil accesoriul care are aceeasi insemnatate si in 1500, si astazi, si poate si in 2500. Regina i-a zis lui Tomas: poarta inelul cand vei ajunge la Fantana. Nu putea sa-i zica: "Sa-mi dai un sms!"...
Inelul lui Afronofsky sta sa puncteze (sau sa incercuiasca) ideea de uniune. Asta cauta Jackman in tot filmul; si asta ii scapa mereu; de aici si criza din 2006, cand il pierde la centru.

Nu este un film stralucit, OK. Dar nici un subiect pentru ironii. Partea cu kitsch-ul.. da, este; dar si aici e vorba de gustul fiecaruia - cum este, de fapt, in tot filmul.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif